Zapisz się do Newslettera:

Będąc w ciąży tez możesz dbać o Siebie

Rozwijający się w łonie płód to nie lada wyzwanie dla organizmu mamy. Kluczowe są pierwsze trzy miesiące. W tym czasie musisz na siebie szczególnie uważać i w miarę możliwości oszczędzać się. Wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru, i gdy ciąża przebiega pomyślnie śmiało możesz korzystać z zabiegów, które ukoją nieprzyjemne dolegliwości, a także pozwolą zachować świetną formę i odzyskać spokój.

Ciąża to wyjątkowy stan – to jednak nie oznacza, że musimy ze wszystkiego rezygnować. Już od czwartego miesiąca możesz korzystać z wielu zabiegów.

WYJĄTKOWY STAN

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W tym czasie uwaga na ogół skupiona jest na dziecku, ale mama nie może zapominać o własnym zdrowiu fizycznym i równowadze emocjonalnej. Ciąża to czas zmian w organizmie kobiety. Zwiększone stężenie hormonów takich jak progesteron, estrogen czy innych to zjawisko fizjologicznie normalne i bezpieczne zarówno dla kobiety jak i płodu, jednakże skutkuje bólami głowy, nudnościami, zmęczeniem, bólem w dolnej okolicy kręgosłupa oraz obrzękiem kończyn dolnych. Inną konsekwencją działania tych hormonów jest rozluźnienie więzadeł stabilizujących stawy a także torebek stawowych, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia funkcjonowania aparatu ruchu.

PRZYKRE DOLEGLIWOŚCI

Z każdym dniem płód staje się coraz większy, a w organizmie kobiety zwiększa się ilość tłuszczy i białek.

Wszystko to prowadzi do przyrostu masy ciała o około 12,5 kilograma. No i znowu obciążony jest aparat ruchu, w celu utrzymania równowagi kobieta odchyla się do tyłu, napinają się mięśnie w odcinku lędźwiowo - krzyżowym kręgosłupa, a nadmiernie rozluźniają mięśnie brzucha. No i powstaje ból. Ten u dołu kręgosłupa. Powiększające się gruczoły piersiowe powodują niefizjologiczne ułożenie barków, kręgosłupa szyjnego i głowy, no i powstaje ból w tym odcinku. Dużym problemem dla przyszłych mam stanowią obrzęki kończyn dolnych, których przyczyną jest nie tylko utrudniony odpływ żylny lecz także obniżenie ciśnienia krwi z jednoczesnym zwiększeniem objętości osocza w stosunku do wytwarzanych białek.

MASAŻ – CZY NA PEWNO MOŻNA W CIĄŻY?

Ok. Kobieta ma być szczęśliwa, a tu boli dół, tam góra i ledwo powłóczy nogami. Masaż drogie panie stanowi doskonałe rozwiązanie. I w tym miejscu część kobiet miałaby obawy, bo spotyka się opinie, że ciąża jest przeciwwskazaniem do masażu. Otóż niesłusznie, okazuje się bowiem, że nie istnieją przesłanki medyczne mogące potwierdzić szkodliwość dobrze dobranego masażu.

KTÓRE ZABIEGI SĄ DOZWOLONE W CIĄŻY?

MASAŻ KRĘGOSŁUPA - Wykonujemy go od trzeciego miesiąca ciąży w ułożeniu na boku. Oprócz działania przeciwbólowego osiągamy masażem zwiększenie wytrzymałości mięśni na zwiększającą się masę ciała oraz przygotowujemy je do porodu. MASAŻ LIMFATYCZNY - Delikatnym masażem limfatycznym osiągamy efekt przeciwobrzękowy, oprócz manualnego masażu limfatycznego możemy zastosować specjalny aparat wyposażony w mankiety składające się z kilku komór. Stopniowe pompowanie tych komór zapewnia równomierny ucisk i rozluźnienie począwszy od stopy aż po udo.

MASAŻ TWARZY – Jednocześnie zrelaksuje, zadziała pojędrniająco oraz nawilży skórę.

KINESJOLOGY TAPING - Dolegliwości występujące u ciężarnej kobiety można również zminimalizować naklejeniem specjalnych plastrów do kinesiotapingu. Ich wyjątkowość polega na tym, że wspierają naturalne procesy samoleczenia organizmu, zastosowanie ich w odpowiednim miejscu brzucha zmniejsza poprawia stan skóry zapobiegając jej nadmiernemu rozciągnięciu.

PIELĘGNACJA TWARZY, DŁONI, STÓP I CIAŁA Czas ciąży nie musi nas wykluczać z dbania o Siebie. Zarówno w domu jak i w gabinecie kosmetycznym istnieje wiele zabiegów upiększających – wskazanych dla Pań w ciąży (zabieg SPA na twarz, peeling całego ciała, oxybrazja, manicure, pedicure, itd.).

Badania naukowe wykazały także pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zmniejszenie dolegliwości bólowych kobiet w ciąży. Wpływają także korzystnie na psychikę zmniejszając ryzyko wystąpienia depresji w czasie ciąży lub podczas połogu.

Sumując: aby przygotować organizm kobiety na trudy ciąży oraz zmniejszyć jej negatywne aspekty potrzebne jest wielowymiarowe działanie - kontrola lekarska, szkoła rodzenia, regularna gimnastyka, odpowiednia pielęgnacja i delikatny dotyk.

Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w salonie Dotyk Natury Day Spa - mgr Elżebieta Aleksiejuk

Zdjęcie: Designed by freepik