Zapisz się do Newslettera:

Blizny potrądzikowe

 

Blizny potrądzikowe są zmianami powstającymi w przebiegu trądziku dojrzałego i młodzieńczego.


Trądzik może pozostawić po sobie zmiany zapalne takie jak: grudki, krostki, przetoki, zmiany ropne. Proces gojenia zmian ropnych często powoduje bliznowacenie. Blizny po trądziku to zmiany skórne, które pojawiają się w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniu jej fragmentu tkanką łączną włóknistą. Mają one postać wgłębień i zapadnięć o nieregularnym kształcie, różnej głębokości i wielkości. Z wiekiem kiedy ubywa kolagenu, blizny mogą się pogłębiać i być bardziej widoczne.


Blizny mogą pojawić się w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji ( zbyt częste stosowanie szczoteczek lub gąbek do mycia twarzy, przewlekłe stosowanie kosmetyków z kwasami AHA, ABA lub retinoidów), w wyniku nieprawidłowego ukrwienia, rodzaju skóry, leków stosowanych w obrębie rany, głębokości i szerokości rany, nieprawidłowego leczenia wyprysków na skórze, zakażenia zmian skórnych, głęboko umiejscowiona infekcja bakteryjna. Dużym błędem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest oczyszczanie manualne czyli wyciskanie czy zdrapywanie gojących się ran.


Blizny dzielą się na blizny hipertroficzne, które są zazwyczaj wypukłe i delikatnie zaróżowione oraz atroficzne - zagłębione poniżej powierzchni skóry, które powstają w wyniku rozpadu i gojenia się zapalnych krost, guzków, torbieli, cyst.


Dużo ropnych zmian skórnych wymaga szczególnej dbałości o higienę i właściwe zabiegi pielęgnacyjne w domu jak i w gabinecie gdyż w innym przypadku mogą doprowadzić właśnie do powstawania blizn.


W domu pielęgnacja działa w obrębie górnych warstw skóry dlatego też nie wpłynie na pobudzenie kolagenu co jest istotne dla odnowy skóry. Niemniej jednak ważna jest codzienna pielęgnacja polegająca na dokładnym oczyszczaniu i złuszczaniu naskórka za pomocą kosmetyków takich jak żele, mleczka do mycia twarzy, peelingi. Warto aby preparaty do pielęgnacji domowej zawierały wyciąg z cebuli działający przeciwzapalnie, bakteriobójczo i antybakteryjnie co chroni ranę przed drobnoustrojami, zmniejszając stan zapalny w obrębie rany. Polipeptydy czyli czynniki wzrostu charakteryzują się działaniem ochronnym płaszcza hydrolipidowego przed czynnikami zewnętrznymi oraz wzmacniają wierzchnie warstwy skóry, stymulują też odnowę kolagenu, elastyny oraz komórki do wzrostu i podziałów. Dobrze by wybrane preparaty zawierały również witaminy C i D, wyciągi z nasion lnu, nagietka lekarskiego, które działają przeciwzapalnie, ułatwiają gojenie się ran, rozjaśniają blizny.

 

USUWANIE / NIWELOWANIE BLIZN POTRĄDZIKOWYCH W GABINECIE 
Gabinety kosmetyczne posiadają bardziej sprecyzowane urządzenia oraz zabiegi do usuwania blizn. Choć istotnym elementem jest to czy blizna jest świeża. Wtedy łatwiej i szybciej można uzyskać satysfakcjonujący efekt.

  • Do takich zabiegów należą kwasy czyli peelingi chemiczne. 
  • Zabiegiem specjalistycznym jest także mezoterapia mikroigłowa, który umożliwia mikronakłuwanie za pomocą wielu cieniutkich igiełek, co spowoduje pobudzenie naturalnych procesów regeneracji oraz odnowy skóry, nastąpi również stymulacja produkcji kolagenu, elastyny, poprawi się także krążenie w obrębie skóry.
  • Mezoterapia igłowa poprzez nakłuwanie z podaniem koktajlu ze składnikami aktywnymi zadziała pobudzająco na produkcję kwasu hialuronowego, mikrokrążenia, regeneracji skóry.

Jednak dobór odpowiedniej terapii i ilości wykonywanych zabiegów jest indywidualny. Nie zawsze jeden cykl terapii będzie skuteczny.
Duże znaczenie w przebiegu procesów gojenia ma też prawidłowa czynność układu immunologicznego. Jeśli dojdzie do niedożywienia organizmu, komórki immunologiczne przestaną być produkowane co będzie oddziaływało na gojeniu się blizn.