Zapisz się do Newslettera:

Bogactwo glinki Rhasoll

Bogactwo glinki Rhasoull

 

Glinka Rhassoul zwana rowniez Ghasoull. Nazwa wywodzi sie od arabskiego slowa ghassala co znaczy "myc". Czysta glinka wulkaniczna w 100% naturalna wydobywana jest recznie w podziemnej kopalni w dolinie Moulouya (gory Atlas) jedynym zlozu tej glinki na swiecie. W trakcie procesu wydobycia partie glinki są numerowane i oznaczane, nie mają kontaktu z innymi surowcami. Proces płukania czystą wodą, sterylizacji oraz suszenia glinki w promieniach słonecznych odbywa się w zakładzie w Fez dokąd glinka przewożona jest z kopalni w specjalnie do tego celu przygotowanych plastikowych torbach.

W Maroku jest ona znana od XII w. tradycji beduinskiej byla stosowana do mycia ciala, twarzy oraz wlosow.

We wspolczesnej kosmetyce sprawdza sie zarowno przy pielęgnacji cery wrażliwej, alergicznej jak i tradzikowej. Glinka Rhassoul ma wiele zastosowań. W czysej formie, po wymieszaniu z woda jest stosowana jako maski do twarzy ciała oraz włosów. Ceniona jest rownież w walce z trądzikiem ze wzgledu na swoje właściwości oczyszczające i absorbcyjne. Glinka Ghassoul jest również wykorzystywana w farmakologii. Dawniej w Maroko spożywana była przez kobiety w ciąży w celu obniżenia kwasowości żołądka. Obecnie na jej bazie tworzone są preparaty obniżające kwasowość układu pokarmowego.

Wystepuje w postaci proszku lub w plytkach ktore po wymieszaniu z woda przybieraj postać gestej papki. W przeciwienstwie do innych glinek maska nie jes tepa ale ma poślizg dzieki czemu jest latwiejsza w nalozeniu.

Glinka bogata jest w minerały: magnez, krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit i cynk. Ze względu na swoje łagodne działanie glinka nie dopuszcza do naruszenia naszej bariery ochronnej skóry, czyli płaszcza lipidowego, co ma miejsce w przypadku agresywnych związków powierzchniowo czynnych.

Zastosowanie

  • glinka jako szmpon do wlosow, skutecznie myje włosy i skórę głowy, nie uszkadzając łuski włosowej i włókien keratynowych, po zastosowaniu glinki Ghassoul włosy stają się wyjątkowo błyszczące, miękkie i sprężyste

  • jako produkt myjący i peelingujacy do ciała wygładza i wygładza i ujędrnia skórę usuwając martwe komórki skóry, oczyszcza ją i czyni bardzo świeżą, odmłodzoną

  • maseczka oczyszczająca  bardzo dobrze oczyszcza twarz i rozjaśnia zaskórniki,

przykladowa maseczka:50 ml glinki Rhassoul 10 ml miodu 10 ml soku z cytryny wymieszac skladniki z woda do uzyskania jednolitej masy

  • maska nawilzajaca i ujedrniajaca do ciala działa najskuteczniej, gdy nawilżymy skórę i pobudzimy krążenie masażem

Glinka Rhassoul obok rekawicy Kessa i czarnego mydla savon noir to jedne z najpopularniejszych skarbow maroka w Polsce.Znalazly one zastosowanie w rytualach Hammam wykonywanych w wielu osrodkach SPA.

 

Masażystka, terapeuta SPA w salonie Dotyk Natury Day Spa: Katarzyna Plis