Zapisz się do Newslettera:

Elektrokoagulacja - na rozszerzone naczynka, brodawki i kaszaki

Czym jest elektrokoagulacja?

Elektrokoagulacja jest skuteczną metodą w walce z rozszerzonymi naczynkami, brodawkami oraz kaszakami.

Metoda ta wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, który ścina żywe białko tkanek ustroju, np. tkanki nowotworowej lub tkanki sąsiadującej z nowotworem, za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości oraz przy użyciu elektrod różnego kształtu. W trakcie zabiegu powstaje temperatura sięgająca 200 stopni C. Do zabiegu używa się aparatu zaopatrzonego w metalową elektrodę. Elektrody podlegają sterylizacji po każdym użyciu.

Po zabiegu skóra jest podrażniona i zaczerwieniona, pojawiają się czasami strupki, oraz małe dziurki po nakłuciach które goją się w ciągu kilku dni.

Zabieg nie jest bezbolesny, ponieważ dochodzi tu do uszkodzenia naczynia, dlatego często zostaje zastosowane znieczulenie miejscowe. Czas zabiegu jest uzależniony od rozległości zmian skórnych. Odczucia towarzyszące podczas zabiegu zależą od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Drobne, małe i liczne zmiany (np. włókniaki, naczyniaki gwiaździste) nie wymagają znieczulenia. Usuwa się je bardzo szybko, bez odczucia większego dyskomfortu. Odczuwalne są lekkie ukłucia, a w przypadku większych zmian również ciepło. Przy wykonywanym zabiegu towarzyszy specyficzny zapach, typowy dla ścinającego się białka. Zabieg jest mało uciążliwy i nie ogranicza obowiązków zawodowych.

Elektrokoagulacja jest stosowana w leczeniu zmian dermatologicznych, schorzeń ginekologicznych czy urologicznych. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są zmiany chorobowe, takie jak: włókniaki, brodawki wirusowe (kurzajki), kaszaki, rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i nogach, naczyniaki gwiaździste. Oczywiście wiele z nich usuwa chirurg, nie kosmetolog. Metoda ta służy usuwaniu zbędnego owłosienia, a także jest przydatna w operacjach zamiast skalpela, aby ograniczyć krwawienie z powstałej rany. Wadą elektrokoagulacji jest używanie prądu elektrycznego, co wyklucza stosowanie zabiegu u osób po chorobie nowotworowej czy osób z rozrusznikiem serca. Inne przeciwwskazania to: zaburzenia krzepnięcia, zaburzenia krążenia, cukrzyca i ciąża.

Skutki uboczne ?

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin. Najczęściej pojawia się mały strupek, który zaniknie w ciągu 5 - 21 dni. Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują rzadko, podobnie jak blizny. Jeśli pojawią się są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta. Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie. Ponad to podczas zabiegu usuwamy naczynko krok po kroku czasami jest ono rozległe szuka ujścia gdzie indziej tak czy inaczej i w rezultacie pojawia się po drugiej stronie lub w innym nie dalekim miejscu tego w którym już jest zmiana.

Jak poznać, że zmiany skórne kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji?

Przykłady:

Brodawki płaskie są wywołane przez wirus. Występują głównie na dłoniach i twarzy w postaci drobnych jasnych lub brunatnych guzków o płaskiej powierzchni. Brodawki wykazują skłonność do szybkiego rozsiewania się. Najlepiej udać się do kosmetologa po pojawieniu się pierwszych brodawek.

Włókniaki miękkie to grudkowate narośla skórne, które zwykle pojawiają się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy (w tym na powiekach) oraz skóry głowy. Zmiany są okrągłe i mają charakter rogowaciejącej narośli. Zazwyczaj nie powoduje dolegliwości, istnieje jednak ryzyko naderwania, krwawienia i rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Przybiera postać miękkiego guzka koloru zdrowej skóry lub brunatnego

Brodawki łojotokowe rozwijają się głównie u osób dorosłych. Zazwyczaj występują na szyi i plecach. Mają kolor ciemnobrunatny i są szorstkie. Powoli rozrastają się, osiągając nieraz kilka centymetrów średnicy. Usuwamy tylko niewielkie brodawki łojotokowe. Brodawki wykazują skłonność do szybkiego rozsiewania się. Najlepiej udać się do kosmetologa po pojawieniu się pierwszych brodawek.

Naczyniaki gwiaździste (często nazywane pajączkami naczyniowymi) to zmiana występująca najczęściej w obrębie twarzy młodych kobiet. Liczne naczyniaki gwiaździste często pojawiają się w ciąży lub okresie połogu. Mogą także towarzyszyć schorzeniom wątroby. W części centralnej pajączka widoczne jest małe naczynie tworzące czerwony guzek, którego wielkość nie przekracza zwykle kilku milimetrów. Może on pulsować, a pod wpływem ucisku chwilowo blednie. Naczynia włosowate odchodzą od guzka w sposób promienisty, tworząc wygląd „pajączka”, skąd jego zwyczajowa nazwa. Naczyniak gwiaździsty może występować pojedynczo w obrębie skóry, częściej jednak spotyka się mnogie zmiany.

Zabiegu elektrokoagulacji nie należy wykonywać, jeżeli pacjent:

  • posiada wszczepiony rozrusznik serca
  • jest w ciąży, również okres laktacji
  • jest w złym stanie ogólnym
  • choruje na zaburzenia krzepnięcia krwi, krążenia lub cukrzycę (ze względu na utrudnione gojenie)

Jak należy dbać o skórę po zabiegu?

  • w miejscu usuwania zmian unikaj stosowania wszelkich kosmetyków
  • nie eksponuj zmian na słońce, a jeśli nie możesz ich zakryć, stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (30+) lub plaster oraz bezwzględnie unikaj opalania – nawet do miesiąca po zabiegu

Jeśli planujesz zabieg usuwania brodawek, naczyniaków lub włókniaków 2 tygodnie przed wizytą zrezygnuj z:

  • mikrodermabrazji
  • peelingów chemicznych (kwasami)
  • opalania na słońcu i w solarium
  • zabiegów chirurgicznych

Zdjęcie: Designed by Freepik

Kosmetolog, terapeuta SPA w salonie Dotyk Natury Day Spa: lic. Dominika Karpińska