Zapisz się do Newslettera:

Elektrostymulacja - trening dla leniuszków

Metoda, która była znana głównie w medycynie fizykalnej znalazła, tak jak wiele innych przed nią swoje zastosowanie w kosmetologii, a właściwie w zabiegach służących modelowaniu i ujędrnianiu ciała.

Działanie i odczucia podczas zabiegu

Działanie elektrostymulacji opiera się na wywołaniu skurczu mięśnia pod wpływem impulsu elektrycznego. Wykorzystuje się w tym celu prąd impulsowy (zmienny) o małej częstotliwości. Stosuje się metodę dwuelektrodową, czyli dwie elektrody układane są na mięśniach w okolicach ich przyczepów, przez co kierunek przebiegu prądu przez mięsień jest podłużny. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Pierwsze doznawane uczucie to mrowienie. Każda para elektrod posiada oddzielną regulację mocy impulsu, a zatem możliwe jest dopasowanie mocy dawki prądu do indywidualnych potrzeb i odczuć osoby poddawanej zabiegowi. Aparaty do elektrostymulacji posiadają zazwyczaj kilka programów, które są opracowane pod kątem walki z konkretnym problemem. Różnią się od siebie siłą działania oraz częstotliwością podawania impulsu elektrycznego.

Efekty

Głównym celem elektrostymulacji jest wzmocnienie mięśni, poprawa ich kondycji, zwiększenie masy mięśniowej, siły i wytrzymałości. Podczas zabiegu dochodzi do naprzemiennego skurczu i rozluźnienia mięśni, dzięki temu uzyskujemy zmniejszenie napięcia mięśniowego. W wyniku uruchomienia pompy mięśniowej wzmagają się procesy metaboliczne, co przynosi efekty w terapii antycellulitowej. Ponadto zabieg rzeźbi mięśnie, poprawia elastyczność, koloryt i napięcie skóry. Redukuje nadmiar skóry powstały po nagłym spadku wagi, stymuluje wydalanie toksyn z organizmu, powoduje wchłanianie obrzęków.
 
Zabieg elektrostymulacji jest wykonywany nawet w przypadku tak delikatnych i wrażliwych części ciała kobiety jak biust. Pojedyncze włókna mięśniowe zostają wzmocnione, co wzmacnia również małe mięśnie i większe grupy mięśniowe podtrzymujące biust i zwiększa napięcie skóry.

Najlepsze efekty przynosi terapia łączona

Elektrostymulacja przynosi rewelacyjne efekty w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną. Zabiegi z użyciem elektrostymulacji spotęgują działanie ćwiczeń fizycznych i pozwolą wyrzeźbić mięśnie oporne na trening. Świetne efekty daje również połączenie ich z innymi zabiegami aparaturowymi, np. falami radiowymi, które napinają skórę lub aktywnym masażem bańką chińską. W zależności od zaawansowania problemu pierwsze pozytywne efekty można już zaobserwować po drugim zabiegu. Aby je pogłębić i utrzymać warto przyjąć serię 10 zabiegów trzy razy w tygodniu, a następnie przynajmniej raz w tygodniu serię podtrzymującą. Ciekawym rozwiązaniem są również wielozadaniowe pakiety zabiegów ukierunkowanych na konkretny problem, np. ujędrniające i podnoszące biust, rzeźbiące brzuch, wyszczuplające nogi i pośladki.

Przeciwwskazania

- rozrusznik serca, metalowe implanty w ciele, wkładka wewnątrzmaciczna,
- spastyczne porażenie mięśni, czyli ich nadmierne napięcie w wyniku choroby,
- ropne i zapalne stany skóry,
- ciąża i karmienie piersią,
- epilepsja,
- choroby serca,
- nowotwory i guzki niewiadomego pochodzenia, a także okres po ich usunięciu ustalony przez lekarza. 
 
Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w salonie Dotyk Natury Day Spa - mgr Elżebieta Aleksiejuk