Zapisz się do Newslettera:

Jak nie przytyć w święta?

Wielkimi krokami zbliżają się najpiękniejsze chwile w roku – Święta Bożego Narodzenia, które będziemy celebrować wraz z naszymi bliskimi.  Czy wiesz, że już podczas wigilijnej kolacji zjadamy około 2500 kcal? Mimo, że święta Bożego Narodzenia trwają tylko 3 dni zwykle przybywa nam około 2 – 3kg, czasami nawet 5kg! Jak temu zapobiec? To wcale nie jest takie trudne.

WIGILIA

Wydawało by się, że kolacja wigilijna to najzdrowsze menu z jakim mamy do czynienia w ciągu roku, zazwyczaj jednak kończy się bólem brzucha, wzdęciami i nadprogramowymi 2000 kcal. Głównym winowajcą jest brak umiaru wynikający z naszego łakomstwa. Chcemy jednocześnie spróbować wszystkich dań i najeść się na zapas. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek.

  • Ustal zasadę: zjem tylko to co nałożę na talerz (bez dokładania) i bez pieczywa.  Kiedy Twój mózg zarejestruje pełny talerz który chcesz zjeść – szybciej zawiadomi ośrodek sytości i nie będziesz mieć ochoty na więcej.
  • Uważaj na napoje gazowane typu cola oraz na alkohol. Nie tylko mają mnóstwo kalorii (szklanka coli to ponad 100 kcal), powodują też wzdęcia i niestrawność. Lepiej wybierz kompot z suszu, wodę mineralną lub napar z kopru włoskiego.
  • Naucz się odmawiać mamie, cioci, babci. Wystarczy pokręcić głową raz w prawo, raz w lewo, a jeśli to nie pomoże, powtórzyć aż do skutku :)
  • Skoro zjadasz tak sutą kolację odpuść sobie słodkości w wigilię – zostaw tę przyjemność na świąteczne śniadanie.

I i II DZIEŃ ŚWIĄT

  • Nie siedź cały dzień przy stole:  zaaranżuj wspólne wyjście na spacer, idź popływać, pograjcie w gry ruchowe
  • Nie pij napojów tylko wodę
  • Śniadanie niech będzie królewskie
  • Możesz zjeść to na co masz ochotę (również ciasta)
  • II ŚNIADANIE / PRZEKASKA – pamiętaj, że jest od przekąszania, a nie  od najadania się.  Powinna być niewielka oraz dobrze zbilansowana (czyli taka, po której nie będziesz czuć głodu przez przynajmniej 2h). Idealna będzie kanapka z pieczonym mięskiem z dużą ilością warzyw. Albo łyżka sałatki z plastrem ulubionego mięsa lub ryby. Jeśli wolisz pójść „na słodko”, czyli wybierzesz ciasto lub na przykład kutię – wypij do tego kubek jogurtu lub kefiru (obniżysz indeks glikemiczny posiłku, dzięki czemu za godzinę nie rzucisz się na jedzenie)
  • OBIAD – podobnie jak w przypadku wigilijnej kolacji raz nałóż ulubione dania na talerz i już nie dokładaj. Unikaj pieczywa gdyż w ten sposób niepotrzebnie dołożysz dodatkowe kalorie (jedna kromka chleba ma około 100 kcal).
  • PODWIECZOREK, czyli: „wrzuć na ząb coś lekkiego / coś małego”, podobnie jak pierwsza przekąska tylko bez węglowodanów – ciasto i kanapka odpadają, może być natomiast sałatka z plastrem mięsa lub wędliny lub jajko.
  • KOLACJA – bezwzględnie unikaj węglowodanów prostych. Śmiało możesz jeść wszelkie dania mięsne, rybne oraz sałatki

TERAZ PRZEZ TYDZIEŃ ZJADAMY NA SIŁĘ RESZTĘ – BO SIĘ ZMARNUJE - to nie jest dobry pomysł! Chyba, że chcesz przybrać na wadze. Nadmiar jedzenia możesz przecież zamrozić – będzie jak znalazł np. na niedzielny obiad lub deser (tak, ciasta też można mrozić).  Możesz również zanieść potrzebującym. 

 

 

 

 

 

dietetyk, dyplomowana kosmetyczka, masażystka, trener personalny, szkoleniowiec  Marlena Zagórnik 

 

 

Zdjęcie:Designed by Freepik