Zapisz się do Newslettera:

LASER - nie jedno ma imię

Coraz częściej słowo laser nie kojarzy się jedynie z chirurgią lub zabiegami fzykoterapeutycznymi, ale również z szeroko pojętą kosmetologią i medycyną estetyczną. 

RODZAJE LASERÓW I ICH DZIAŁANIE

Specyfczne cechy fzyczne wiązki laserowej sprawiają, że taki rodzaj światła nie występuje w naturze. W kosmetologii i medycynie stosuje się wiele rodzajów laserów, min.:

  • lasery biostymulacyjne - pobudzają procesy biologiczne
  • laser rubinowy – do usuwania przebarwień i tatuaży
  • aleksandrytowe – do zamykania naczyń krwionośnych
  • diodowe – trwale usuwanie owłosienia
  • laser CO2 – do wygładzania blizn potrądzikowych 
W kosmetologii i medycynie stosuje się lasery biostymulacyjne, których istotą działania jest pobudzanie procesów biologicznych w tkankach. Są to lasery nisko- i średnioenergetyczne. Emitowana przez nie energia powoduje podniesienie temperatury tkanki o 1 stopień. Lasery wysokoenergetyczne służą do niszczenia lub uszkadzania struktur tkankowych.
 
Specyficzną cechą skóry człowieka jest zdolność selektywnej, zależnej od konkretnej długości fali, transmisji promieniowania w jej głąb. Wpływa to na głębokość penetracji wiązki laserowej. Są też substancje, takie jak woda, hemoglobina, melanina i białka, które cechują się specyficzną zdolnością transmisji lub pochłaniania określonego widma promieniowania. Toteż potrzebne jest określenie długości fali, której promieniowanie najlepiej wnika w głąb skóry. To tzw. "okienko terapeutyczne" mieszczące się w zakresie fali 550-1200nm. Specyficzna zdolność pochłaniania i absorpcji promieniowania o określonej długości fali przez poszczególne tkanki i struktury stanowi podstawę różnicowania przydatności laserów.
 
Laser CO2 zwany też skalpelem laserowym o wartości fali 10 600nm jest przeznaczony głównie do cięcia tkanek "krok po kroku". Jego promieniowanie wnika w tkankę na głębokość 0,02mm, pozwala to wykonać precyzyjne cięcie z jednoczesnym przypalaniem przecinanych naczyń unikając zbędnego krwawienia.
 
Laser aleksandrytowy, stosowany do depilacji laserowej, wnika z kolei w tkankę głęboko, ponieważ emitowane przez niego promieniowanie cechuje bardzo mały współczynnik pochłaniania przez wodę a duży dla melaniny znajdującej się w brodawce włosa. Energia pochłonięta przez barwnik zawarty w brodawce włosa powoduje jej termiczne uszkodzenie.
 
Laseroterapia biostymulacyjna znajduje zastosowanie w leczeniu trudno gojących się ran, owrzodzeń i oparzeń, w celu utrwalenia przeszczepów skórnych oraz minimalizacji blizn pooperacyjnych i powstawaniu wybujałych blizn i bliznowców. Znajduje też zastosowanie w terapii trądziku pospolitego.

ZASTOSOWANIE LASERA W ODCHUDZANIU

Lasery znajdują także zastosowanie w odchudzaniu. Wiązka światła o długości 650nm kieruje się do komórek tłuszczowych, w których dochodzi do reakcji chemicznej mającej na celu rozbicie trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Przekazywane są one do układu limfatycznego, a następnie wydalane z organizmu. Światło lasera nie niszczy błon komórek tłuszczowych, a w wyraźny i kontrolowany sposób wpływa na ich objętość. Laser w tym wypadku działa jedynie na komórki tłuszczowe, nie niszczy tkanek ani naczyń przyległych.  

EFEKTYWNE USUWANIE OWŁOSIENIA

Laser Linscan BTL- najefektywniejszy na świecie i bezbolesny laser diodowy. Wyróżnia się zintegrowanym systemem chłodzenia, wysoką mocą i wydajnością, które wpływają na zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas zabiegu. Jako jedyny laser diodowy posiada skanowanie liniowe, które pozwala skutecznie usuwać włosy ciemne jak i jasny mieszek włosowy na wszystkich fototypach skóry. 

  • Terminy depilacji laserowej w Dotyk Natury Day Spa: 21 luty 2019, 4 kwiecień 2019,  16 maj 2019, 21 czerwiec 2019

Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa - mgr Elżebieta Aleksiejuk