Zapisz się do Newslettera:

Obrzęki i uczucie ciężkich nóg - skąd się biorą i jak je zniwelować?

Rozpoczyna się od wieczornych, związanych z wysiłkiem obrzęków wokół kostek, nieco ciastowate w dotyku, którym może towarzyszyć ból, mrowienie, uczucie ciężkości lub napięcia. Po nocnym odpoczynku na ogół objawy ustępują. Znane? A to? Żylaki, drobne żyłki, pajączki, bruzdy skórne odciśnięte przez ciasne ubrania. Jest to obrzęk żylny lub w dalszej konsekwencji żylno - limfatyczny. Według niektórych szacunków dotyka w Polsce około 35% kobiet i około 15%mężczyzn.

 

ZABURZENIA MIKROKRĄŻENIA

Pomijając czysto żylne problemy, np. wynikające z utraty funkcji zastawek żylnych, obrzęki mogą być wynikiem unieruchomienia, osłabienia mięśni lub zesztywnienia stawów, co skutkuje zmniejszonym odpływem krwi żylnej z kończyn dolnych. Zaburzenia mikrokrążenia w naczyniach włosowatych uruchamia reakcje między układem krążenia a układem limfatycznym i może doprowadzić do stwardnienia skóry, zaczerwienienia lub brunatnej barwy skóry. Zaawansowana postać tego typu zmian dotyczy nie tylko skóry, ale także wszystkich struktur tkankowych, zwłaszcza w obrębie stawu skokowego. Najpierw ból powoduje pozycji wymuszonej, a następnie usztywnienie w stawie skokowym. Słaba ruchomość w stawie skokowym dodatkowo upośledza działanie pompy mięśniowej i dochodzi do zespołu zastoinowego.

 

MAM SPUCHNIĘTE NOGI – CO ROBIĆ?

Pierwsza linią postępowania jest odpoczynek z nogami nieco uniesionymi, najlepiej pod kątem 45 stopni, a w ciągu dnia, zwłaszcza jeżeli długo siedzimy lub stoimy starajmy się uruchamiać pompę mięśniową poprzez zmianę pozycji, stawanie palce - pięty, a jeżeli się nie uda, to przynajmniej szybkie tuptanie w miejscu pod biurkiem. A gdy już wrócimy do domu idealnym rozwiązaniem byłby spacer. I tutaj pojawia się hasło - ale mam tak ciężkie nogi, że nie dam rady. Jeżeli pozwolimy zwyciężyć temu odczuciu, to wpadniemy w błędne koło i problem zacznie narastać. Jeżeli faktycznie trudno nam się przełamać, to pozwólmy sobie na ćwiczenia w domu, rozciągające lub sprzętowe, np. na bieżni. Wspomagajmy się także naprzemiennymi prysznicami - ciepło - zimno, masażami na sucho szczotką z naturalnego włosia, kosmetykami pomagającymi w odprowadzeniu nadmiaru wody z przestrzeni międzykomórkowej, usprawniającymi przepływ żylny.

ZABIEGI I MASAŻE POPRAWIAJĄCE KRĄŻENIE KRWI I LIMFY

Z opieki gabinetowej warto wybrać zabiegi, które usprawnia nam pracę układu limfatycznego, który pracuje na maksymalnych obrotach, czyli manualny drenaż limfatyczny, presoterapię, a także zabiegi, które łączą w sobie działanie drenujące z działaniem antycellulitowym, ponieważ często w towarzystwie upośledzonej pracy naczyń krwionośnych i maksymalnej wydolności układu limfatycznego pojawia się cellulit wodny. Takimi zabiegami może być medyczny Icoone, który pracuje z ogromnym szacunkiem dla skóry lub dermomasaż. A co zrobić, gdy mamy już stan przewlekły? Jeżeli nie jest konieczna interwencja lekarska, to na pewno pierwszą linią postępowania jest manualny drenaż limfatyczny, a także presoterapia - najlepiej urządzeniem, które także delikatnie uciska brzuch, gdyż istotny jest także drenaż brzucha. W tej fazie może również dochodzić do zmian stawowych w obrębie kostki, co może skutkować przykurczami lub zanikami mięśniowymi, dlatego żeby nie unikać wysiłku fizycznego warto wybrać się do terapeuty, aby opracować pod tym kątem całe podudzie. Świetnie sprawdza się także tapping, tylko podudzi lub całych nóg. W obu stadiach nie zapominajmy o działanie dodatkowym, czyli piciu wody, unikaniu alkoholu, redukcji masy ciała, unikaniu nadmiernego opalania się.

OBRZĘKI W CIĄŻY

Inną parą kaloszy jest praca układów krwionośnego i limfatycznego w przebiegu ciąży. W tym czasie dochodzi do przeciążenia układu krwionośnego, dlatego odpoczynek, automasaże, delikatne formy wysiłku fizycznego, chodzenie, a nawet pływanie 1 godzinę dziennie oraz masaże w gabinecie od 3 miesiąca ciąży wspomaga pracę tego układu, wyrównuje ciśnienia. U większości kobiet żylaki (sromu lub kończyn dolnych) obrzęki i hemoroidy na ogół ustępują w ciągu pierwszych dni lub tygodni po porodzie. Bywa, że na pamiątkę po okresie ciąży pozostają nam poszerzone naczynia, co ujawnia badanie dopplerowskie – ten stan może mieć przyczynę w miednicy mniejszej. Dlatego po okresie ciąży dobrze jest udać się do gabinetu i skorzystać z pomocy fizjoterapeuty

Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk  

 

Zdjęcie: Woman light photo created by Racool_studio - www.freepik.com