Zapisz się do Newslettera:

Ochrona skóry latem - co z tym filtrem?

W ciągu ostatnich kilku lat coraz głośniej mówi się o niekorzystnym wpływie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka. Nowotwory, oparzenia, przebarwienia oraz wzmożony proces fotostarzenia się, coraz częściej dotykają naszych bliskich a rynek produktów kosmetycznych zawierających filtry ochronne, wciąż się rozwija. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem specyfików do opalania a Ty nie wiesz jaki preparat wybrać?

Na początek wyjaśnię Ci o co chodzi z tym całym promieniowaniem. 


Promieniowanie ultrafiloetowe to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 do 400 nm, które zostało podzielone na trzy główne zakresy, wywołujące różne efekty biologiczne: UVC, UVB, UVA.

Promieniowanie UVC jest najsilniejsze, jednak prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery otaczającej ziemię. 
Promienienie UVB penetruje naskórek i skórę właściwą. Ten zakres promieniowania jest głównie odpowiedzialny za odczyny rumieniowe pojawiające się po 12-24 godzinach od ekspozycji oraz pigmentację skóry rozwijającą się od 48 do 72 godzin od ekspozycji na światło. W wyniku jego działania dochodzi do powstawania wciąż pożądanej przez nas opalenizny. Niestety charakteryzuje się ono silnym działaniem rumieniotwórczym, powoduje tzw. oparzenia słoneczne, przyspiesza starzenie się skóry i sprzyja rozwojowi jej nowotworów. 
Promieniowanie UVA  w ograniczonych dawkach nie wywołuje zaczerwienienia i zmiany zabarwienia skóry, Większe dawki natomiast mogą być przyczyną natychmiastowych odczynów rumieniowych oraz długo utrzymującej się hiperpigmentacji. Ze względu na długość fali UVA penetruje skórę znacznie głębiej niż UVB - dochodzi do tkanki podskórnej. Jest odpowiedzialne za główną przyczynę uszkodzeń skóry wywołanych promieniowaniem UV: fotostarzenie (photoageing), odczyny fotoksyczne i fotoalergiczne, nowotwory skóry. Jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, od rana do wieczora, niezależnie od pogody oraz pory roku. Zimą jest równie intensywne jak latem. Przenika przez chmury, szyby okienne, samochodowe.

Co z tym filtrem?


Kremy z filtrami możemy podzielić na kosmetyki pielęgnacyjo - ochronne (nie są przeznaczone do opalania), kosmetyki ochronne (przeznaczone do opalania), jak i również kosmetyki pielęgnacyjno-ochronne przeznaczone dla niemowląt i dzieci. 
.
Wg mechanizmu działania środki promieniochronne można podzielić na:

Filtry fizyczne, które odbijają i rozpraszają promieniowanie. Chronią zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Rzadziej powodują podrażnienie skóry niż filtry chemiczne, są też bardziej fotostabilne. Ich ogromną zaletą jest wysoka tolerancja przez skórę i nie wchodzenie z nią w reakcje.

Filtry chemiczne- pochłaniają energię, likwidują wolne rodniki oraz wykazują działanie przeciwutleniające.

Preparaty przeciwsłoneczne pochłaniają i rozpraszają światło w różnym stopniu w zależności od typu substancji promieniochronnej oraz innych składników preparatu. Tak więc wartość współczynnika SPF (Sun Protection Factor) jest zależna od wszystkich składników zawartych w preparacie, a nie tylko przez stężenie samego filtru UV. Wartość współczynnika SPF oznacza, ile czasu dłużej można skórę chronioną preparatem poddać działaniu słońca w porównaniu ze skórą niechronioną, bez ryzyka wywołania reakcji rumieniowej. 

Im wyższy filtr tym lepsza ochrona przeciwsłoneczna!

Jak chronić skórę latem?

- Unikaj nasłonecznienia skóry w czasie kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze - od godziny 11:00 do godziny 15:00 po południu.
-   Kosmetyki z filtrami ochronnymi nakładaj nie później niż 15-20 minut przed wyjściem z domu.
-  Stosuj kosmetyki z filtrami ochronnymi. Używaj kosmetyków z minimalnym współczynnikiem SPF 15. Zwróć uwagę by na opakowaniu było zaznaczone, że dany kosmetyk chroni nie tylko przed UVA ale również UVB.
-  Chroń usta, gdyż są one miejscem powstawania raka skóry.
-  Chroń oczy, nosząc dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.
- Kosmetyk wodoodporny to taki, który zachowuje aktywność przez 40 minut przebywania w wodzie. Następnie trzeba zaaplikować go na skórę jeszcze raz.
-  Obserwuj swoją skórę, szczególnie znamiona. Jeżeli zauważysz zmianę zabarwienia, powiększanie się, krwawienie, czerwoną obwódkę wokół przebarwień - zgłoś się do lekarza.
-  Zwróć uwagę na przyjmowane przez siebie leki, gdyż spora ich część ma działanie fotouczulające.
-  Pamiętaj o tym, aby kremy z filtrem UV stosować nie tylko w upalne dni, ale również jesienią i zimą!

Kosmetyczka, terapeuta SPA w salonie Dotyk Natury Day Spa - Ilona Lubowicka 

 

Zdjęcie: Designed by Freepik