Zapisz się do Newslettera:

Sauna na podczerwień

Podczerwień i jej wpływ na nasz organizm.

Podczerwień – nazywana energią życia – wykorzystywana jest w lecznictwie. Leczymy się podczerwienią nawet nieświadomie, gdy przykładamy dłoń na bolące miejsce, czy zasłaniając zmęczone oczy. Leczenie dłońmi, które emitują właśnie promienie podczerwone, jest stosowane od wieków przez indyjskich joginów. Pozytywny wpływ promieniowania podczerwonego był szeroko wykorzystywany przez chińską medycynę naturalną. Jej dobroczynne właściwości znano już 3000 lat temu w Chinach, dokąd sięga tradycja leczenia dłońmi.

Promieniowania podczerwone na początku 19 wieku odkrył William Herschel.

Naukowo, promieniowanie podczerwone (IR) nazywane jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali od 780nm do 1mm.

Promienie podczerwone penetrują nasze ciało od wewnątrz nagrzewając je. Ciepło rozprzestrzenia się na zewnątrz przez przewodzenie w kościach oraz płynach ustrojowych. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie, działanie tego ciepła ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z organizmu.

Podczerwień korzystnie działa na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, na gospodarkę wodo-elektrolitową, pracę nerek i wielu innych gruczołów, obniża napięcie mięśni. Zmniejsza także pobudliwość nerwową, działa uspokajająco. Ponadto promieniowanie podczerwone oczyszcza skórę i tkanki podskórne z toksyn,  wspomaga odchudzanie. Terapia fizykoterapeutyczna pomaga na podniesieniu odporności, zmniejszeniu odczuwanego bólu i szybszemu powrotowi do zdrowia.

Lecznicze działanie promieniowania podczerwonego polega na wywoływaniu w tkance biologicznej reakcji termicznych. To dobroczynne promieniowanie łagodzi lub likwiduje bóle mięśniowe, leczy kontuzje, stany zapalne, zaburzenia krążenia. Promieniami podczerwonymi można leczyć choroby skóry, mięśni, rwę kulszową, wysokie ciśnienie krwi, stres, zmęczenie, reumatyzm, ból głowy, artretyzm, bezsenność, przeziębienia.

Gdzie występuje promieniowanie?

Słysząc słowo „promieniowanie” wiele osób kojarzy je z niebezpieczeństwem, jednak to nieprawda. Szkodliwe dla organizmu jest promieniowanie ultrafioletowe, a podczerwień jest jak najbardziej bezpieczna, a nawet zalecana przez lekarzy. Gdyby było inaczej nie miałoby tak szerokiego zastawania w medycynie, gdyż stosuje się je nawet w inkubatorach dla noworodków.

Dzięki saunom infrared promieniowanie podczerwone może być dostępne na wyciągnięcie ręki w domu czy w pobliskim ośrodku wellness. Może być także rozwiązaniem dla tych, którzy nie przepadają za korzystaniem z sauny tradycyjnej. Kąpiele w tradycyjnej saunie dla wielu osób bywają kłopotliwe, w związku z wysoką temperaturą czy zamkniętą przestrzenią. Otóż rozwiązaniem dla osób nielubiących zbyt wysokiej temperatury lub cierpiących na klaustrofobię jest właśnie sauna na podczerwień, w której nie trzeba zamykać drzwi oraz temperatura jest optymalna dla ciała, co powoduje, że nie ma uczucia dusznego powietrza. Dodatkowym atutem jest możliwość przebywanie w saunie w ręczniku, a nawet ubraniu.

Kto powinien unikać?

Przede wszystkim IR unikać powinny kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na hemofilie lub ze skłonnością do krwotoków. W związku z tym, iż promieniowanie podczerwone wpływa na dogłębne nagrzewanie ciała, ostrożnością powinny wykazać się osoby z implantami chirurgicznymi oraz przyjmujących preparaty farmakologiczne (maści, żele). W sytuacjach, kiedy opinia co do stanu zdrowia, czy też niepewności co do przyjmowanych leków jest niejednoznaczna, należy zasięgnąć porady lekarza. 

Gdzie skorzystać?

Zapraszamy do sauny na podczerwień w Dotyk Natury Day Spa. Seanse w naszej saunie poza szeregiem właściwości leczniczych i kosmetycznych doskonale relaksują. Zapisując się na seans w naszej saunie jednocześnie rezerwujesz ją tylko dla siebie (max 3 osoby) - w związku z tym nareszcie masz czas żeby zebrać myśli, poczytać uloubioną książkę, na spokojnie porozmawiać z partnerem lub koleżanką.

Więcej informacji o seansach w saunie na podczerwień i cennik