Zapisz się do Newslettera:

W świecie alergii pokarmowych

Alergia pokarmowa to nieprawidłowy sposób reagowania układu immunologicznego na kontakt z obcymi substancjami, czyli antygenami. Głównie są to białka pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Natomiast atopia to skłonność do takiej reakcji uwarunkowana genetycznie. 

CORAZ WIĘCEJ ALERGIKÓW

Niebawem prawie połowa Polaków będzie odczuwać objawy alergii pokarmowych. Z jednej strony coraz częściej mamy do tego predyspozycje genetyczne, z drugiej zaś jest zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby; coraz chętniej stosowane na ogromną skalę opryski roślin, nawozy sztuczne; antybiotyki podawane zwierzętom;  nadmierna higienizacja życia i nadużywanie antybiotyków.

OBJAWY ALERGII POKARMOWEJ:

✔ Ze strony skóry (45%) - atopowe zapalenie skory (egzema), pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy.

✔ Ze strony układu pokarmowego (20%) - biegunka, wymioty, obrzęk i swędzenie warg oraz błony śluzowej jamy ustnej, kolka niemowlęca, zanik kosmków jelitowych, zapalenie jelita grubego, zapalenie przełyku.

✔ Ze strony układu oddechowego (25%) – przewlekły nieżyt błon śluzowych nosa, kaszel, obrzęk krtani, nawracające zapalenie płuc.

✔ Zaburzenia snu oraz u starszych dzieci – migrena

Najprostszą metodą rozpoznania alergii jest test prowokacyjny, czyli wycofanie na min. miesiąc produktów, które uważamy za podejrzane i ponowne wprowadzenie go od bardzo małych ilości, obserwując czy nie pojawią się objawy alergii. Inny sposób to test z krwi wykonany w warunkach laboratoryjnych.

MAM ALERGIĘ POKARMOWĄ I CO TERAZ?

Leczenie alergii przy pomocy diety oznacza wyeliminowanie z jadłospisu produktu lub składnika powodującego dolegliwości (wraz z jego pochodnymi).  Niezastosowanie diety eliminacyjnej w przypadku alergii znacząco wpływa na obniżenie odporności oraz zdolności „utylizowania zbędnych produktów przemiany materii” przez układ limfatyczny – może się to objawiać ciągłym zmęczeniem, częstymi infekcjami, katarem,  niedoborami, apatią, biegunkami oraz cellulitem i obrzękami.

Jeśli chodzi o niemowlęta z podejrzeniem alergii pokarmowej (jeśli matka jest alergiczką – dziecko ma 50% szans na odziedziczenie tej alergii) powinny one być karmione min. 6 miesięcy tylko piersią – w tym czasie matka musi stosować dietę eliminacyjną

 

 

dietetyk, dyplomowana kosmetyczka, masażystka, trener personalny, szkoleniowiec Marlena Zagórnik 

 

Zdjęcie: Osoby zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com