Zapisz się do Newslettera:

ZASKÓRNIKI - JAK SIĘ Z NIMI SKUTECZNIE ROZPRAWIC?

Zaskórniki to problem wielu osób, niezależnie od wieku i typu cery. Jak skutecznie z nimi uporać się? Wszystko wyjaśnię w swoim artykule.

JAK OGRANICZYĆ POWSTAWANIE ZASKÓRNIKÓW?

Trudno jest w zupełności zapobiec powstawaniu zaskórników, gdyż są to zmiany normalnie pojawiające się na naszej skórze, zarówno tłustej jak i suchej. W przeciwdziałaniu powstawaniu zaskórników najważniejsza jest profilaktyka. Pamiętaj, łatwiej jest zapobiegać tworzeniu zaskórników, niż je usuwać. Dlatego odpowiednia pielęgnacja domowa jest kluczowa.

  • Systematyczne oczyszczanie to podstawa, które nie doprowadza do zanieczyszczenia i zatkania porów. Dlatego zalecam dwuetapowe oczyszczanie, które polega na myciu skóry w dwóch etapach. Pierwszy etap oczyszczania twarzy to pozbycie się zanieczyszczeń i makijażu. Tutaj perfekcyjnie sprawdzi się olejek, mleczko lub płyn micelarny. To właśnie ten etap pomoże Ci skutecznie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry i rozpuścić makijaż, kremy z filtrem UV czy nagromadzone sebum w porach. Kolejnym krokiem dwuetapowego oczyszczania twarzy jest pozbycie się pozostałości kosmetyków do demakijażu zastosowanych w pierwszym etapie, a także resztek makijażu. Sprawdzi się tutaj pianka lub delikatny żel myjący. Po oczyszczaniu zastosuj tonik, który przywróci fizjologiczne ph, delikatnie obkurczy pory oraz przygotuje skórę na kolejne etapy pielęgnacji.
  • Nawilżanie to etap pielęgnacji, który powinien na stałe zagościć w rutynie każdej skóry. Osoby ze skórą problematyczną często pomijają etap nawilżania i regeneracji, ponieważ wydaje im się, że skóra mieszana lub tłusta tego nie potrzebują. Nic bardziej mylnego, często nadmierne przetłuszczanie się skóry jest sygnałem, że brak jej nawilżenia. Co więcej, u osób ze skórą suchą lub odwodnioną często obserwuje się wzmożoną keratynizację, to taki mechanizm obronny skóry mający na celu zredukowanie przeznaskórkowej utraty wody, z kolei takie zjawisko może prowadzić do powstawania zaskórników.
  • Raz w tygodniu wykonuj peeling enzymatyczny lub delikatny ziarnisty, aby nie gromadził się w porach martwy naskórek.
  • Warto do codziennej rutyny pielęgnacyjnej wprowadzić kwasy AHA (migdałowy, glikolowy), BHA (salicylowy) lub retinoidy. Kwasy AHA i BHA zmniejszają widoczność porów, a retinoidy (retinol, retinal) regulują proces keratynizacji naskórka, dzięki czemu zaskórniki wolniej powstają.

 

SKUTECZNE ROZWIĄZANIA W GABINECIE KOSMETOLOGICZNYM

Zmian nie należy usuwać w sposób mechaniczny, poprzez wyciskanie, gdyż może to prowadzić do mechanicznego uszkodzenia naskórka, nadkażeń bakteryjnych oraz innych niekorzystnych zjawisk. Tutaj przychodzą odpowiednie zabiegi w gabinecie kosmetologicznym:  Oczyszczanie wodorowe z delikatnym peelingiem chemicznym jest jednym z zalecanych zabiegów na zaskórniki. Zastosowanie cząsteczek aktywnego wodoru sprzyja eliminacji zaskórników i umożliwia skuteczne usunięcie naskórka.

  • Oczyszczanie termoablacją to skuteczna metoda usuwania zaskórników zamkniętych oraz prosaków. Wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia, które pozwala ususzyć zmiany, które następnie odpadają, co pozwala usunąć ich zawartość.
  • Peelingi chemiczne (kwas salicylowy, trójchlorooctowy), retinol. Kwasy, w szczególności kwas salicylowy jako rozpuszczalny w tłuszczach ma zdolność wnikania w głąb porów skóry oczyszczając je. Profesjonalny retinol o wyższym stężeniu głęboko złuszcza skórę, normalizuje pracę sebocytów Warto również zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, obfitującą w jak najmniej przetworzone produkty, cukry oraz nabiał. Należy też pamiętać o codziennej suplementacji kwasów omega - 3, ponieważ mają one wpływ na jakość naszego sebum. Im większa lepkość i zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych w sebum, tym większe ryzyko powstawania zmian skórnych.



 

 

 

Ewelina Gierasimiuk - dyplomowana kosmetyczka i masażystka, specjalistka diagnostyki i suplementacji w gabinecie kosmetycznym