Przy utracie ok. 3 procent wody pojawia się uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie. Wypijaj ponad 2L wody dziennie – regularnie, maksymalnie 7 łyków jednorazowo.
Prowadź dzienniczek żywieniowy (w formie papierowej lub na smartfonie). Zapisując w dzienniczku każdy produkt, będziesz bardziej zwracać uwagę na to, co jesz.
Po ciężkim dniu weź ciepłą kąpiel lub wyjdź na relaksujący spacer zamiast nagradzać się smakołykami (czytaj słodyczami).
Trzymaj się zasady: mięso i warzywa lub kasza (lub ryż lub ziemniaki) i warzywa. Po takim posiłku będziesz czuć się lekko i nie będziesz odczuwać senności.
Jej odpowiedni poziom w organizmie usprawnia proces odchudzania, zwiększa ona skuteczność działania leptyny: hormonu odpowiadającego za odczuwanie sytości. Jedz ryby i pij tran, a nie pożałujesz.
Syci, bo pęcznieje w żołądku, a na dodatek pogania jedzenie przesuwające się przez jelita, skutecznie je oczyszczając.
Probiotyki - żywe kultury bakterii pomagają wzmocnić nasz układ immunologiczny i odnawiają florę bakteryjną w jelitach. Jedz więc naturalne jogurty i kefiry oraz kiszona kapustę, a wzmocnisz swoją odporność, pozbędziesz się zaparć, gazów i wzdęć.
Naucz się odmawiać – nie jedz dodatkowego ciasta ani kotleta, żeby sprawić przyjemność np. mamie.
Śpij każdej nocy ponad 7 godzin. Niedobór snu sprawia, że spada poziom leptyny odpowiedzialnej za sytość, rośnie poziom greliny powodującej wzrost apetytu. Rośnie też ilość insuliny przez co będziesz odczuwać nieustającą chęć podjadania.
dietetyk, dyplomowana kosmetyczka, masażystka, trener personalny, szkoleniowiec
mgr Marlena Zagórnik
Zdjęcie: a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/dobre-zdrowe-ciało-i-krzywa-talii-i-zielone-jabłko_1235548.htm">Zaprojektowane przez Freepik