Są to proste jednokomórkowe rośliny występujące występujące we wszystkich strefach geografcznych w środowisku wodnym oraz w wilgotnych miejscach na lądzie. Wchodzą w skład planktonu w wodach morskich i słodkich. Algi morskie bogate są w wapń i jod, słodkowodne zaś w białko.
Algi są cenione za właściwości odżywcze. Stanowią bogactwo minerałów takich jak: wapń, żelazo, miedź, jod, fuor, fosfor, cynk; witamin: B, A, C, PP, K, E, jako nieliczne z roślin w witaminę B12. Ubogie w tłuszcze, zawierają błonnik pokarmowy. I to wszystko w najlepszej do przyswojenia postaci.
Ujmując rzecz bardziej szczegółowo, to algi działają odtruwająco dzięki m.in. działaniu tonujacemu na wątrobę. Wspomagają układ limfatyczny, dzięki działaniu przeciwobrzękowemu, a oczyszczony układ limfatyczny to lepsze jego funkcjonowanie i zwiększona odporność organizmu. Regulacja metabolizmu i usuwanie toksyn przyspiesza odchudzanie. Algi redukują też cholesterol i tłuszcz we krwi. Wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Zapewniają czystą i gładką cerę, świetnie sprawdzają się w walce ze zmarszczkami. Kosmetyki na bazie alg hamują rozwój bakterii, stymulują odnowę naskórka, łagodzą podrażnienia, działają antyalergicznie i przeciwzapalnie. Często są składnikiem kosmetyków na tzw. popękane naczynka, gdyż poprawiają ukrwienie skóry i zmniejszają skłonność naczynek do pękania. Kwas alginowy posiadający silne działanie nawilżające w połączeniu z witaminami z grupy B, beta-karotenem i enzymami pobudza mikrokrążenie i usuwanie toksyn i przyspiesza procesy przemiany materii zachodzące w komórkach, a algi słodkowodne aktywują podział komórek oraz produkcję kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za napiętą i jędrną skórę. Dlatego algi zostały docenione w kosmetykach antycellulitowych i ujędrniających.
Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w salonie Dotyk Natury Day Spa - mgr Elżebieta Aleksiejuk
Zdjęcie: Designed by freepik