Masaż limfatyczny na cellulit, obrzęki i zbędne centymetry
Manualny drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny)
Jest jedną z podstawowych metod masażu manualnego stosowanego w rehabilitacji, traumatologii, ortopedii, ale także w medycynie estetycznej i kosmetologii. Jest formą terapii wykorzystującą specjalne techniki mające na celu likwidację obrzęku poprzez stymulację fizjologicznego drenażu tkankowego. Masaż jednak nie tylko powoduje usuwanie obrzęków i pobudzenie mikrokrążenia, ale stymuluje sam w sobie wytwarzanie prawidłowego kolagenu w skórze właściwej, co sprawia, że skóra staje się bardziej wytrzymała i rozciągliwa.
I w tym miejscu należy wspomnieć dlaczego w ogóle warto się interesować układem limfatycznym. Można to uczynić, by pogłębić wiedzę i poczuć się nieco jak badacz- odkrywca, gdyż układ limfatyczny (inaczej chłonny) stanowi jeden z najmniej poznanych części układu krążenia. Niemniej powinniśmy wiedzieć, że to właśnie ten układ pełni ważną funkcję w obronie organizmu przed mikroorganizmami chorobotwórczymi. Sieć naczyń i węzłów chłonnych rozmieszczona jest po całym organizmie i zbiera płyn przesiąkający z naczyń krwionośnych. Ten przesącz jest skutkiem sporego ciśnienia, pod jakim płynie krew w naszych tętnicach w kierunku tkanek. Płyn oraz białka wyciekają z małych naczyń włosowatych do przestrzeni międzykomórkowej w tkankach. Większość tego płynu powraca do naczyń włosowatych, które stopniowo łączą się ze sobą i tworzą żyły odprowadzające krew w kierunku serca do dalszego krążenia. Jednak pewna część tego płynu i białek (a może to być nawet 2-4 litrów) pozostaje poza naczyniami, może gromadzić się w tkankach, i trafia do sieci małych naczyń chłonnych położonych w przestrzeniach międzykomórkowych. Z nich przepływa przez naczynia z zastawkami w kierunku węzłów chłonnych. Zawsze do góry. W płynie zawierającym białka i elektrolity, dodajmy, że na ogół bezbarwnym znajdują się limfocyty, wyspecjalizowane białe komórki krwi, które wchodzą w skład układu odpornościowego organizmu. Są odpowiedzialne za tzw. " odpowiedź immunologiczną", podczas której atakują i niszczą obce mikroorganizmy, pomagając zachować organizm w stanie zdrowia. Limfa nie jest przepompowywana po organizmie jak krew, do jej przepływu dochodzi podczas skurczu mięśni szkieletowych otaczających naczynia chłonne.
I tutaj dochodzimy dochodzimy do ważnej sprawy- jeżeli stosujemy rozsądny i celowy wysiłek fizyczny, to wspieramy pracę naczyń chłonnych, a jak się mówi "w zdrowym ciele, zdrowy duch". Ale jak wspomniane zostało na wstępie manualny drenaż limfatyczny również poprawia przepływ płynów ustrojowych. Naczynia chłonne, które w bezpośredni sposób podlegają wpływowi masażu są tuż pod skora i mają delikatną strukturę, dlatego ich stymulacja wymaga użycia precyzyjnych, delikatnych, ukierunkowanych, a jednocześnie pewnych ruchów. Podczas takiego masaż dochodzi do odkształcenia oraz rozciągnięcia drobnych struktur, co wspomaga proces filtracji. Warto również pamiętać, że chłonka oprócz szkodliwych mikroorganizmów zawiera szczątki komórek i inne substancje, które obciążają nasz organizm. Jest ona oczyszczana w węzłach chłonnych i czysty płyn zostaje odprowadzany do naczyń krwionośnych. Jeżeli więc dbamy o siebie, o swój stan zdrowia, to nie zapominajmy o tym istotnym układzie, który nas chroni i broni i zafundujmy mu czasami wspomagający masaż.
Odpowiedni drenaż limfatyczny pomaga także w walce z cellulitem. Przyspiesza usunięcie zbędnych produktów przemiany materii, toksyn i nadmiaru płynów z organizmu. Cellulit może być skutkiem ograniczonego przepływu limfy, stąd odtworzenie odpowiedniego wzorca funkcjonowania układu limfatycznego przyczyni się do ujędrnienia skóry i efektu wyszczuplenia. Stanie się także dobrym wstępem do innych zabiegów wyszczuplających lub też uzupełnieniem ich. Wspiera wchłanianie preparatów antycellulitowych i ich efektywniejsze działanie. Odstresowuje, a warto pamiętać, że stres jest potężnym wrogiem odchudzania i i naszego ładnego wyglądu.
Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w salonie Dotyk Natury Day Spa - mgr Elżebieta Aleksiejuk