Na początek zagadka: co to jest, różowe, niebieskie, beżowe, czarne, a kolor nie ma znaczenia tylko rozciągliwość? Po raz pierwszy o metodzie tapingu elastycznego usłyszano i zobaczono na własne oczy na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Taśmy można było zobaczyć na rękach, nogach, ramionach tenisistów, skoczków w dal, sprinterów, płotkarzy i koszykarzy przed zawodami, w trakcie ich trwania i po nich.
KINESIOLOGY TAPING W WALCE Z OBRZĘKIEM I BÓLEM
Taping opiera się na prostej zasadzie - organizm ma wbudowane mechanizmy leczące, których pracę można przyspieszyć usuwając blokujące je bariery. Stosując taśmy w terapii wprowadzamy element mobilizacji na tkance miękkiej, co pozwala nam przyspieszyć przepływ płynów w miejscu urazu bądź dysfunkcji, lepszą kontrolę skurczu mięśnia lub grupy mięśniowej, ograniczenie bólu i szybsze leczenie. Taśmy są rozciągliwe wzdłuż, nie rozciągają się w poprzek, a ich elastyczność zbliżona jest do skóry ludzkiej. Grubość taśm zbliżona jest do grubości ludzkiego naskórka, co powoduje, że osoba nosząca je nie czuje dyskomfortu "oblepienia czymś". Zbudowane są ze specjalnego polimeru bez lateksu z elementami 100% bawełny, co zapewnia hipoalergiczność, odprowadzenie wilgotności skóry oraz szybkie schnięcie plastra po zamoczeniu. Klej akrylowy, którym jest pokryta jedna ze stron plastra aktywowany jest ciepłem, zwiększający swoje właściwości klejące czasem.
JAK TO DZIAŁA?
Po naklejeniu następuje efekt mechanicznego podniesienia, dzięki czemu powstaje większa przestrzeń między tkanką skórną a mięśniową. Rozluźnia to ucisk na naczynia limfatyczne, krwionośne i nerwowe, które mogą być dodatkowo ograniczone obrzękiem powstałym wskutek urazu. Stworzenie przestrzeni zwiększa przepływ płynów oraz sprawia, że większa ilość składników odżywczych z krwi jest przyswajana przez gojącą się tkankę, co przyspiesza proces regeneracji. Zmniejsza się również nacisk na zakończenia nerwowe, które wysyłają sygnały bólu do mózgu, czyli uśmierzamy ból.
Do różnych technik tapingu można zaliczyć m.in mięśniową, mechaniczną, powięziową, korygującą przestrzenną, więzadłową i ścięgnową, funkcjonalną, limfatyczną. Od ustalenia techniki, jaką zastosujemy zależny jest również wybór długości i kształtu taśmy. Taśmy są najczęściej wycinane w kształcie liter X, Y, I lub wachlarza bądź sieci. Kształt I sprawdza się najlepiej w terapii ścięgien, Y mięśni, X na dużych obszarach ciała, a wachlarz lub sieć w technikach limfatycznych oraz w celu redukcji blizn.
Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk