PEELINGI CHEMICZNE NA KAŻDY PROBLEM Z CERĄ
Peelingi chemiczne to niezbędny filar jesiennej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane stanowią idealne rozwiązanie dla wielu problemów skóry.
W JAKI SPOSÓB DZIAŁAJĄ PEELINGI CHEMICZNE
Peelingi chemiczne inaczej nazywane kwasami, powodują złuszczanie czyli usuwanie zewnętrznej warstwy naskórka. W ten sposób, pozbywamy się zrogowaciałych, martwych komórek. Jednocześnie głębsze warstwy skóry są stymulowane do wytężonej odnowy. Tak powstają zdrowsze i ładniejsze komórki, a skóra pięknieje. Oczywiście nie twierdzę, że kwasy spowodują, iż skóra natychmiast stanie się idealna, niektóre zmiany dotyczą bowiem głębszych warstw. Potrzeba więc dużo konsekwencji i cierpliwości, aby osiągnąć widoczne rezultaty. Słowo „kwas” budzi pewne obawy i dlatego wiele osób boi się korzystać z zabiegów z kwasami. Kwas kwasowi nierówny, dlatego w naszym salonie jest bogata oferta peelingów chemicznych również dla skór suchych, delikatnych i naczyniowych, które nie powodują złuszczania skóry.
JAKI PEELING CHEMICZNY WYBRAĆ?
Peeling chemiczny powinien być zawsze odpowiednio dobrany do cery danej osoby. Oceny takiej dokonuję na konsultacji, ponieważ peelingi chemiczne mają różne składy oraz różne stężenia i wartości pH, mówiące o ich sile i głębokości działania. Z tego względu nie każdy kwas nadaje się do każdej cery. Osoby o skórze wrażliwej, naczyniowej lub cienkiej, pergaminowej nie powinni stosować mocnych peelingów z efektem głębokiego złuszczania. Odwrotna jest sytuacja w przypadku skór grubych, tłustych i porowatych. Dla tego typu cery mocna eksfoliacja jest wskazana, ponieważ aby pobudzić skórę do produkcji kolagenu i elastyny preparat musi dotrzeć głębiej. Zbyt delikatny kwas nie przedostałby się przez grubą warstwę rogowego naskórka. Złuszczenie tej warstwy spłyci również widoczne na skórze pory oraz da efekt młodszej skóry. Ważnym kryterium w doborze odpowiedniego peelingu chemicznego jest też problem na jaki chcemy zaradzić. Mimo tego, że wszystkie peelingi działają po trochu na większość problemów z cerą takich jak : utrata jędrności, przebarwienia, czy trądzik to trzeba pamiętać, że inne kwasy stosujemy na przebarwienia, inne stricte na poprawę jędrności, a jeszcze inne na trądzik. Co więcej nawet przy problemach trądzikowych dobieramy różne peelingi dzieląc je wedle rozpoznania na trądzik aktywny, zaskórnikowy lub trądzik różowaty.
PEELINGI CHEMICZNE NA RÓŻNE PROBLEMY SKÓRY
W przypadku aktywnych zmian trądzikowych świetnie sprawdza się kwas migdałowy, natomiast na trądzik zaskórnikowy często zalecam jest kwas salicylowy. Trądzik różowaty jest już zupełnie innym problemem wynikającym ze zmian naczyniowych, dlatego też pielęgnacja tego typu skóry jest inna. Przy naczynkach oraz trądziku różowatym stosuję delikatne peelingi chemiczne tj. kwas argininowy, kwas laktobionowy lub kwas azelainowy. Dla osób walczących z procesami starzenia i chcących poprawić jędrność skóry, często zalecany jest kwas glikolowy. Świetnie sprawdza się w walce z fotostarzeniem, rogowaceniem a także hiperpigmentacją. Podobne zastosowanie ma kwas trójchlorooctowy zwany w skrócie TCA, jest jednak kwasem mocniejszym dla bardziej odpornych skór. Zalecany również w przypadku leczenia blizn potrądzikowych. W walce z przebarwieniami niezastąpiony jest X - PEEL. Jest to mieszanka kwasów: glikolowego, cytrynowego, mlekowego, kojowego i salicylowego. Taki „booster” wykazuje właściwości wybielające i rozjaśniające, ma działanie anti-aging oraz widocznie rewitalizuje skórę. Moim ulubieńcem jest kwas ferulowy, ponieważ ze względu na swoje silne działanie antyoksydacyjne sprawdza się w terapii każdego problemu skórnego. Peelingi chemiczne dobieram indywidualnie, z uwzględnieniem problemów skóry oraz wewnętrznej kondycji organizmu. Intensywne kwasy złuszczające będą prowadziły do wywołania stanu zapalnego, dlatego stan zdrowia, sposób odżywiania, czy poziom stresu to kluczowe czynniki, które uniemożliwią lub znacznie spowolnią regenerację naskórka, odwracając efekt zabiegu.
dyplomowana kosmetyczka i masażystka, terapeutka SPA - Ewelina Gierasimiuk