Jesień to idealny czas na usuwanie przebarwień po lecie. Aby terapia na przebarwienia była skuteczna należy ściśle przestrzegać systematyczności zabiegowej i pielęgnacji domowej. Im większa dyscyplina tym lepsze efekty.
OD CZEGO ZACZĄĆ
W pierwszej kolejności terapii skóry z przebarwieniami powinna odbyć się szczegółowa konsultacja kosmetologiczna i diagnostyka laboratoryjna, aby rozpoznać i ograniczyć lub całkowicie wyeliminować źródło przebarwień. Zabiegi wprowadzone bez podjęcia tych działań przyniosą efekty krótkoterminowe. Dlatego terapia zabiegowa dla skóry z przebarwieniami powinna być dobierana indywidualnie. Na wybór zabiegów składają się rodzaj i głębokość zmian, przyczyny hiperpigmentacji, stan zdrowia, tryb życia klienta oraz pora roku.
Skuteczna terapia skóry z przebarwieniami nie jest możliwa bez uwzględniania procedur zabiegowych, które działają na poziomie warstwy podstawnej naskórka – lokalizacji komórek produkujących barwnik. W naszym salonie mamy skuteczne zabiegi stymulujące odnowę komórkową, które powodują usunięcie nagromadzonej melaniny. Pod wpływem złuszczania kolor skóry stopniowo staje się jaśniejszy.
● Peelingi chemiczne (TCA, X-Peel) – kwasy powodują silne złuszczenie skóry, dzięki czemu przebarwienia stają mniej widoczne, a koloryt skóry wyrównany.
● Zabieg Melanocontrol System Purles - zastosowanie skutecznych depigmentacyjnych składników aktywnych, takich jak arbutyna, kwasy AHA i BHA, ekstrakt z lukrecji i morwy oraz heksylrezorcynol w połączeniu z płytką mezoterapią mikroigłową umożliwia wielokierunkowe działanie.
● Fotoodmładzanie laserem – polega na regeneracji skóry za pomocą wiązek światła o różnej długości fali emitowanych w głąb tkanek we wszystkich kierunkach, w celu pobudzenia komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Laser oprócz działania odmładzającego, również rozjaśnia zmiany pigmentowe posłoneczne.
SUBSTANCJE AKTYWNE DO SKÓRY Z PRZEBARWIENIAMI
Moje klientki często mi zadają pytanie – co stosować w pielęgnacji domowej skóry z przebarwieniami? Kosmetyków dedykowanych na przebarwienia pojawia się coraz więcej i można w tym wszystkim pogubić się. W skrócie wyjaśniam:
● Pierwszym celem pielęgnacji jest wzmocnienie funkcji obronnych skóry. Odbywa się to za pomocą substancji odbudowujących barierę skórną, tj. ceramidy, lipidy, kwas hialuronowy, trehaloza, skwalan, aloes, mocznik. Im lepiej jest skóra nawilżona i odżywiona tym mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu przebarwień.
● Drugim celem kosmetyków stosowanych w domu jest hamowanie nadreaktywności melanocytów. Tutaj idealnym wyborem będzie retinol, kwas traneksamowy lub kwas azelainowy. Są to nieliczne substancje, które stosowane długoterminowo mogą wpłynąć na funkcję komórek barwnikowych, tym samym zapobiegając powstawaniu przebarwień.
● Ostatnim celem pielęgnacji jest antyoksydacja i ochrona przeciwsłoneczna. Z tego względu niezbędnym elementem pielęgnacji domowej jest krem z SPF 50 i serum z witaminą C. Takie połączenie powinno być stosowane niezależnie od pory roku. Wysoka fotoprotekcja w połączeniu z kosmetykiem o działaniu antyoksydacyjnym (witaminą C) zmniejsza ryzyko rozwoju zmian barwnikowych.
Ewelina Gierasimiuk - dyplomowana kosmetyczka i masażystka, specjalistka diagnostyki i suplementacji w gabinecie kosmetycznym
Bibliografia:
Agata Zejfer, ,,Kompleksowa terapia problemów skórnych’’, wyd.PZWL, Warszawa 2022
Anna Parzychowska-Parol, Agata Zejfer, ,,Pielęgnacja okołozabiegowa, diagnostyka, suplementacja i kosmetyka domowa’’, wyd.PZWL, Warszawa 2023
Obraz autorstwa freepik">Zdjęcie: Designed by freepik