Stymulatory tkankowe – co powinnaś wiedzieć
Starzenie się skóry jest to proces, który towarzyszy nam całe życie. Nie mamy wpływu na chronologiczne starzenie się, ale możemy zapobiegać starzeniu wywołanemu czynnikami zewnętrznymi tj.: dieta, stres, aktywność fizyczna, styl życia czy narażenie na promieniowanie UV.
Rynek zabiegów kosmetycznych stale ewoluuje i wprowadza innowacyjne rozwiązania i preparaty. Popularne staje się podążanie w kierunku zabiegów mniej inwazyjnych oraz dbanie o jej zdrowy, promienny wygląd.
Zabiegi z zastosowaniem stymulatorów tkankowych to jedne z najpopularniejszych na rynku ze względu na ich skuteczność i minimalne ryzyko powikłań pozabiegowych.
Mechanizm działania stymulatorów
Stymulatory tkankowe to inaczej substancje zwane biostymulatorami, których zadaniem jest pobudzenie proliferacji komórek skóry – fibroblastów. Stymulują one funkcje anaboliczne fibroblastów: syntezę białek, replikację, produkcję składników macierzy pozakomórkowej.
Efekty zastosowania takich substancji są w pełni naturalne, dyskretne i nie zmieniają rysów twarzy. Ich działanie obejmuje: stymulację syntezy kolagenu, ochrona przed degradacją kolagenu już istniejącego, stymulacja receptorów w skórze, poprawa gęstości, napięcia i elastyczności skóry, silne nawilżenie, przebudowa włókien sprężystych, przyśpieszona regeneracja skóry, poprawa kolorytu i ukrwienia. Krótko mówiąc: skóra nabiera młodego, zdrowego i promiennego wyglądu, zmarszczki wypłycają się, poprawia się jędrność i napięcie.
Jakie substancje są wykorzystywane do biostymulacji?
Preparatów na rynku jest stosunkowo dużo, ważne jest aby zwrócić uwagę na to czy dana substancja posiada potwierdzoną certyfikację wyrobów medycznych CE klasy III. Jest to dokument potwierdzający najwyższą jakość i bezpieczeństwo produktu, co jest niezwykle istotne, kiedy podajemy substancję za pomocą iniekcji.
Najczęściej spotykane substancje:
kwas hialuronowy – jest to naturalnie występujący w naszym organizmie polisacharyd, który bezpośrednio wpływa na elastyczność skóry oraz utrzymanie jej odpowiedniego nawilżenia.
Peptydy biomimetyczne – ilość peptydów w skórze maleje wraz z wiekiem, skąd potrzeba ich dostarczania. Działają przeciwzmarszczkowo, rozjaśniająco, tworzą rezerwuar wody w skórze.
Polinukleotydy – są to krótkie fragmenty kwasu rybonukleinowego (RNA) i kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) o pełnej zgodności z naszym naturalnym, ludzkim. Inicjują proliferację i aktywność kataboliczną komórek skóry, są „zmiataczami” wolnych rodników i hamują fotostarzenie.
Tropokolagen – jest to podstawowa jednostka kolagenu, która ma zdolność indukcji syntezy prokolagenu, z którego w późniejszych etapach powstaje właściwy dojrzały kolagen. Odpowiada on za elastyczność i jędrność skóry.
Dla kogo są rekomendowane zabiegi z użyciem stymulatorów tkankowych?
U osób z widocznymi już oznakami starzenia się skóry: zmarszczki, kurze łapki czy utrata jędrności skóry,
przy skórze suchej, poszarzałej czy matowej,
z widoczną bruzdą nosowo – wargową i opadającym owalem twarzy,
skóra z zaburzeniami pigmentacyjnymi,
z widocznymi cieniami pod oczami.
Jak często należy wykonywać zabiegi?
Seria zabiegów stymulatorami tkankowymi zależy od stanu i kondycji naszej skóry. Zazwyczaj są to 2 – 4 zabiegi co ok. 2 – 4 tygodnie. Pierwsze efekty są widoczne już po około tygodniu od rozpoczęcia terapii. Na efekty końcowe należy zaczekać nawet do 3 miesięcy od ostatniego zabiegu. Całkowite efekty utrzymują się ok. 12 – 16 miesięcy. Po tym czasie można wykonać 1 zabieg co kwartał w celu podtrzymania efektów.
Jak wygląda zabieg?
Stymulatory tkankowe są podawane przy użyciu próżniowej mezoterapii igłowej, co znacznie minimalizuje dyskomfort odczuwany podczas zabiegu w porównaniu z klasyczną mezoterapią ręczną. Dodatkowo jest to procedura w pełni bezpieczna, ponieważ injector z pomocą, którego podajemy preparat uprzednio odciąga skórę od naczyń krwionośnych. Preparat jest za każdym razem podawany na określoną głębokość i w określonej ilości przy użyciu wielu igieł na raz – co również znacznie skraca czas zabiegu.
Czy warto poddać się zabiegom z użyciem stymulatorów tkankowych?
Trzeba pamiętać, że stymulatory tkankowe to rozwiązanie ponadczasowe dla pacjentów, którzy są cierpliwi i doceniają naturalne, długotrwałe efekty. Jest to jeden z moich ulubionych zabiegów, którego skuteczność jest poparta badaniami klinicznymi. Nasi klienci zauważają bardzo dobre efekty estetyczne, przez co ich samopoczucie i pewność siebie wzrastają.
Kosmetolog, terapeutka SPA Magdalena Matysiuk
Bibliografia
https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/10/ACM-2022-05-Kozlowiecka-PL.pdf
I. Załęska, Mezoterapia w praktyce