Czym jest rozstęp?
Anomalią powierzchniową. Wskutek mechanicznego działania, czyli rozepchnięcia skóry następuje patologia we włóknach. Dlatego często pojawiają się u kobiet w ciąży na brzuchu i piersiach, sportowców na ramionach, młodzieży w wieku dojrzewania i fazie silnego wzrostu na plecach lub udach.
Rozstęp może być czerwony, a następnie po remodelingu skóry biały.
W jaki sposób zniwelować rozstępy?
Zapraszam do lektury artykułu
JAK ZAPOBIEC POWSTAWANIU ROZSTĘPÓW
Właściwie pracę nad rozstępami zaczęłabym nim one się jeszcze pojawią. Jeżeli wziąć pod uwagę, że skóra nie radzi sobie z bodźcem rozciągania, a rozstęp nie tworzy się w mgnieniu oka tylko ten proces jest długofalowy, to warto przygotowywać skórę. Ciągłe nawilżanie, masowanie zwłaszcza miejsc narażonych na powstawanie rozstępów, regularne peelingi nie tylko poprawią mikrocyrkulację, ale również uelastycznią skórę.
JAK ZAPOBIEC POWSTAWANIU ROZSTĘPÓW
A jeżeli już rozstępy są?
Co ma wpływ na to jak zareagują rozstępy?
Wyzwolenie ekspresji genów. Struktura włókien podporowych, a później naczynia kapilarne decydują o tym, jak wygląda dany rozstęp. Struktura tkanki tworzącej rozstęp składa się z tkanki patologicznej i tkanki zdrowej sąsiadującej z tkanką patologiczną. Granice są płynne.
Jak wpłynąć na ekspresję genów?
Celowo.
Wyrównanie pracy pewnych typów genów, przez stworzenie im środowiska zmieniającego sposób komunikacji, który jest efektem ich ekspresji. Czyli podjęcie pewnych działań w obrębie rozstępu, wyzwala odpowiedź genów pobudzonych do przebudowy w obrębie zmienionej tkanki. Im szybciej tym lepiej.
Chociaż nie ma za starych rozstępów, to na pewno ich wypłycanie potrwa dłużej.
Metody to nakłuwania, termiczne, chemiczne, złuszczające. Kiedy złuszczymy skórę, należy ją mocno odżywić i pobudzić mikrocyrkulację.
W pielęgnacji domowej ponownie kłaniają się peelingi, te np. z korundem, który jest intensywnym materiałem ściernym, w pracy gabinetowej możemy wspomóc się mikrodermabrazją. Warto również łączyć różne metody działania, ale naturalnie dopasowywać je do miejsc, w których pojawiły się rozstępy.
Jak wcześniej napisałam istotne jest wytworzenie przyjaznego środowiska dla działania genów sprzyjających przebudowie tkanki. Ułatwia to m.in. stymulujące działanie żelów Gen Factor, połączonych z działaniem complexu z wąkrotki azjatyckiej i mikronakłuciami. Wąkrotka azjatycka super roślina, bo działa silnie regeneracyjnie, pobudzając jednocześnie mikrokrążenie.
Działając na większych obszarach, np. na udach, brzuchu, ramionach możemy sięgnąć po działanie np. mechaniczne wspomagając to chemiczne. Czyli np. falę uderzeniową, powodującą wibracje oddziałujące na tkankę łączną. Zalecane są także metody termiczne, jak chociażby fala radiowa. Jej zastosowanie sprzyja neokolagenozie, tonowaniu skóry. I znowu warto wspomnieć, że proces leczenia może trwać 10, 20, 30 zabiegów, różnorodnych, bo proces tworzenia się rozstępów też jest długi.
Leczenie rozstępów u kobiet w ciąży, poza tym, co mogą robić w domu, bez używania peelingów chemicznych, wdrażamy dopiero po porodzie, a najlepiej w przypadku ustalenia wielokierunkowego postępowania po zakończeniu okresu karmienia. Istotne jest również w każdym przypadku rozstępów dbanie o siebie od środka, czyli picie odpowiedniej ilości wody, dieta, a czasami suplementacja bogata w wit.D,C, krzem, dobrej jakości oleje.
Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk