W JAKI SPOSÓB ZADBAĆ O SWOJE CIAŁO PO PORODZIE NATURALNYM?
Najkorzystniejszą i najzdrowszą drogą zakończenia ciąży, zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka, jest poród naturalny. Oczywiście mowa o sytuacji, w której nie ma bezwzględnych wskazań medycznych po stronie matki ani dziecka do interwencji medycznych lub ukończenia ciąży drogą operacyjną. A zatem jeżeli jest to fizjologiczne zakończenie fizjologicznego procesu, to regeneracja także przebiega szybciej niż po porodzie z interwencjami medycznymi.
PROFILAKTYKA PRZECIWZAKRZEPOWA
Usprawnianie po porodzie siłami natury rozpoczynamy już po 6-8 godzinach. Pierwszym najważniejszym postępowaniem jest profilaktyka przeciwzakrzepowa. W jej skład wchodzą ćwiczenia oddechowe, ale również aktywne ruchy nogami w obrębie łóżka, ćwiczenia izometryczne, czyli np. ściskanie pośladków, zaciskanie dłoni, wciskanie łokci w łóżko, a także poza łóżkiem - masaż stóp piłeczką, świadome przetaczanie stopy po podłodze.
PIERWSZA DOBA PO PORODZIE
W pierwszej dobie po porodzie naturalnym rozpoczynamy spychanie powłok brzusznych, podnosząc łóżko do góry, w pozycji trochę na brzuchu, trochę na boku, później w domu układamy poduszki pod brzuch tak, aby spychać narządy w górę, pod piersi układamy rogal.
PROFILAKTYKA ROZEJŚCIA MIĘŚNIA PROSTEGO BRZUCHA
Usprawnianie po porodzie siłami natury rozpoczynamy już po 6-8 godzinach. Pierwszym najważniejszym postępowaniem jest profilaktyka przeciwzakrzepowa. W jej skład wchodzą ćwiczenia oddechowe, ale również aktywne ruchy nogami w obrębie łóżka, ćwiczenia izometryczne, czyli np. ściskanie pośladków, zaciskanie dłoni, wciskanie łokci w łóżko, a także poza łóżkiem- masaż stóp piłeczką, świadome przetaczanie stopy po podłodze.
PROFILAKTYKA OBNIŻENIA NARZĄDÓW RODNYCH
Nauka odpowiednich nawyków toaletowych to także właściwa profilaktyka obniżenia narządów rodnych. Dbanie o właściwą pozycję, nic na siłę, czyli mocz oddajemy na wydechu, nie w pośpiechu tylko siadamy tak, aby stopy były na podłodze, nogi ustawione na szerokość bioder, plecy lekko pochylone.
REGULACJA PRACY JELIT I WSPARCIE BRZUCHA
Po ciąży kobiety mają również rozregulowaną pracę jelit: masujemy brzuch zgodnie z przebiegiem jelita grubego, masujemy stopy piłeczką, by pobudzić punkty refleksologiczne, dbamy o prawidłową pozycję w toalecie, czyli stopy podparte tak, by kolana znalazły się wyżej niż biodra, a miednicę lekko podwijamy pod siebie. Istotne jest także wsparcie brzucha - czy to poprzez gorset, specjalne wiązania lub naklejenie taśm do kinesiology tapingu, sprzyja to poprawie krążenia, zmniejszeniu obrzęku i obwodów.
KOREKTA POSTAWY
Bez względu na sposób rozwiązania ciąży, sama ciąża zmienia wiele w układzie kostno - stawowym, dlatego warto poświęcić czas na korektę postawy, a później pamiętać ciągle o ewentualnym dokonywaniu zmian, gdy stoimy z dzieckiem lub się do niego schylamy. Pamiętamy, by nie wypychać brzucha do przodu tylko kolce biodrowe, obojczyki proste, guzy kulszowe do dołu. Możemy potrenować taka postawę stojąc przy ścianie z lekko ugiętymi kolanami. Ćwiczymy także oddech, obserwując się np. w lustrze dokąd zmierza nasz wdech, jak układają się nasze żebra, mostek, ramiona i trenujemy oddech tak, żeby wypełniał i klatkę, brzuch.
Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk