Często klienci pytają mnie o najlepsze formy ćwiczeń, jak ćwiczyć, co ćwiczyć i jak często – dzisiaj kilka słów na ten temat.
Postaw na różne formy aktywności fizycznej – to zmniejszy ryzyko wystąpienia przeciążeń dyanamicznych w Twoim ciele. Często polecam swoim klientom aktywność wynikającą z pory roku, np.
Jeśli przed podjęciem jakiejś aktywności fizycznej wzbraniasz się z powodu braku umiejętności – idź na lekcje instruktażowe. Są dowody naukowe na to, że chętniej i częściej wracamy do aktywności, którą znamy, ponieważ czerpiemy satysfakcję z poprawnie wykonanego ruchu. Taki pozytywny feedback sprawia, że chcemy więcej.
Jeśli brak Ci motywacji i masz słomiany zapał zapisz się na zajęcia grupowe, zabierz ze sobą koleżankę / kolegę. Będziecie się wzajemnie motywować i takie wyjścia będą również pewnego rodzaju spotkaniem towarzyskim – więc zyskasz dodatkową korzyść. Poza tym będzie Ci żal nie chodzić na zajęcia, za które zapłaciłaś z góry za karnet.
Na początku stawiaj sobie małe cele, łatwiej będzie Ci je osiągać i będą Cię pozytywnie nakręcać do dalszej pracy. Nie załamuj się jeśli opuścisz np. 1 tydzień ćwiczeń – wracaj do zajęć z automatu jakby się nic nie stało, nie analizuj, nie rozpamiętuj, wstawaj i do roboty!
Pamiętaj, że lepsze będzie 10 minut gimnastyki 2 x w tygodniu w domu nic nie robienie. Nawet najbardziej zajęci ludzie mogą znaleźć dla siebie te 20 minut w tygodniu. Jeśli masz problem z dobraniem aktywności fizycznej dla siebie - zapraszam na konsultację. Pomogę dobrać Tobie odpowiednie ćwiczenia – odpowiednie dla Ciebie i Twojego schorzenia, jeśli Ci coś dokucza
Paweł Zagórnik masażysta, terapeuta manualny, trener personalny