WPŁYW DIETY NA CERĘ
„Jesteś tym co jesz.” Starożytni Grecy ponad 2000 lat temu byli przekonani, że piękno pochodzi z wnętrza. Dziś potwierdzają to badania naukowe, z których wynika, że wszystkie niedobory pokarmowe pogarszają wygląd skóry. Prawidłowe odżywianie zapewnia właściwe funkcjonowanie całego organizmu, w tym skóry. Pomaga zadbać o zdrowie skóry, pozbyć się przebarwień i wyprysków oraz zmniejszyć intensywność pocenia się. Jadłospis powinien uwzględnić zapotrzebowanie organizmu na witaminy, składniki mineralne, ale ważna jest też ilość, jakość i sposób przygotowania potraw. Im bardziej urozmaicone posiłki tym lepiej. Niedobory mogą powodować powstawanie zmian skórnych.
NIETOLERANCJE POKARMOWE / ALERGIE CZĘSTĄ PRZYCZYNĄ WYPRYSKÓW
Bardzo często spotykam się w swojej pracy z przypadkiem występowania bolesnych lub nie bolesnych wyprysków, gdzie zostały wykluczone wszystkie zaburzenia hormonalne, czy związane z pracą trzustki i wątroby. Wówczas szukam przyczyny w diecie. Ważne jest dotarcie do przyczyn tych zaburzeń. Każdy z nas jest inny, nie możemy więc określić w 100% co jeść a czego unikać. Niektóre osoby nie tolerują nabiału, inne glutenu. Warto sprawdzić indywidualne reakcje skóry. W tym celu można na miesiąc zrezygnować ze spożywania nabiału (produktów mlecznych) i obserwować reakcje skóry. Jeśli nie ma żadnych zmian można stopniowo wrócić do jego spożywania, a wykluczyć inny alergen.
NIEDOBORY
• Jeśli brak w skórze witaminy B, można zauważyć łuszczenie się skóry oraz stany zapalne (nasiona, orzechy, produkty z pełnego ziarna)
• Sucha i szorstka skóra może wynikać z niedoboru Wit. A (znaleźć możemy między innymi w maśle, mleku i produktach mleczarskich, niektórych tłustych rybach, wątrobie i podrobach zwierzęcych, jajach, słodkich ziemniakach, jarmużu, szpinaku czy w dyni)
• Przedwcześnie występujące zmarszczki mogą świadczyć o brakach witaminy E (Jest obecna w nasionach i orzechach, a także tłuszczach, które można z nich uzyskać - nasionach słonecznika, dyni, sezamie, migdałach, orzechach włoskich, zarodkach pszenicy, pestkach winogron)
• Szorstka, i sucha skóra, sińce pod oczami oraz zmiany w obrębie ogólnego wyglądu cery i błon śluzowych – mogą wynikać z braku żelaza (znajduje się w szpinaku, sałacie, żółtkach jaj, fasoli, krewetkach, pokrzywie).
• Nadmierny łojotok, przebarwienia, szary odcień skóry może być spowodowany niedoborem Witaminy H (biotyna), która odpowiada za pracę gruczołów potowych, leczy stany zapalne. (dobrym źródłem są orzechy, mąka sojowa i pełnoziarnista, ryż brązowy, szpinak, marchew, pomidory)
WODA
W diecie mającej poprawić wygląd skóry, bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie. Dlatego spożywanie około 2 litrów wody na dobę to podstawa. Choć woda nie ma wartości odżywczych to odgrywa w organizmie ważną rolę transportową. Dzięki niej składniki odżywcze trafiają do komórek, a uboczne produkty przemiany materii i toksyny zalegające w tkankach zostają wydalone
NADMIERNY ŁOJOTOK
Aby zmienić dietą wygląd skóry, której niedoskonałości powstają na skutek łojotoku, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na produkty z dużą ilością cynku, który ma właściwości seboregulujące, bakteriostatyczne przyspiesza gojenie się ran. Działa leczniczo na trądzik zwyczajny, a jego niedobór sprzyja łojotokowemu zapaleniu skóry. Znajdziemy go w drobiu, rybach morskich, jajach, pieczywie pełnoziarnistym, orzechach, pestkach.
CO JEŚĆ, ŻEBY ZACHOWAĆ MŁODZIEŃCZY I ZADBANY WYGLĄD
Aby korzystnie wpłynąć na wygląd skóry, na której pojawiają się drobne zmarszczki, powinno się wzbogacić dietę o produkty spożywcze, zawierające przede wszystkim antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Antyoksydanty to najlepsza broń na wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry, a które powstają między innymi w procesie spalania wielonasyconych kwasów tłuszczowych, pochodzących z ciast, ciasteczek, frytek, chipsów i innego niezdrowego jedzenia. Dlatego też produkty o największej zawartości antyoksydacyjnej to m.in. goździki, oregano, kurkuma, natka pietruszki, kakao w proszku niesłodzone, imbir, aronia, śliwki, orzechy. Należy również spożywać produkty bogate w selen, który wspomaga proces przeciwutleniania białek, wraz z Wit. E pełni ochronną rolę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników na skórę. Pamiętajmy również o kwasach omega-3, które korzystnie wpływają na strukturę warstwy hydrolipidowej naskórka. Źródłem tych kwasów są tłuste ryby morskie, oleje roślinne, pestki dyni, migdały.
CZEGO UNIKAĆ W DIECIE DLA DOBRA SKÓRY?
Największe zagrożenie niesie ze sobą cukier oraz inne produkty węglowodanowe o wysokim indeksie glikemicznym. Można w tej grupie wymienić białe pieczywo, piwo, chipsy, frytki, batony, zbyt długo gotowany makaron, ryż i inne potrawy. Źle mogą wpłynąć także kawa, nadmiar soli i ostrych przypraw.