Zapisz się do Newslettera:

Bóle stawów biodrowych

Staw biodrowy to jeden z największych i najbardziej obciążonych stawów ludzkiego ciała. Właśnie dlatego ból biodra jest tak częstą dolegliwością. 

ZŁOŻONY MECHANIZM STAWÓW BIODROWYCH

• Staw biodrowy jest dużym stawem kulistym (articulatio coxae) stanowi połączenie kości miednicznej z kością udową. 

• Ich funkcja jest niebagatelna  przenoszą ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwiaj ich ruchomość. To oznacza, że utrzymują ciało w pozycji pionowej i umożliwiają lokomocję.

SKĄD TEN BÓL BIODER?

Pomimo solidnej budowy, stawy biodrowe są częstymi sprawcami dolegliwości bólowych, Przyczyny:

  • Najczęstszą przyczyną bólu bioder jest przeciążenie stawów biodrowych, np. po intensywnym treningu lub po bardzo długim spacerze – objawy najczęściej mijają samoistnie gdy tylko pozwolimy sobie na odpoczynek.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, gdy dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Odczuwane są wówczas silny dyskomfort i sztywność, schorzenie powoduje problemy z poruszaniem się oraz promieniujące bóle.
  • Zespół trzaskającego biodra - to odczucie charakterystycznego "przeskakiwania" w okolicy stawu biodrowego. W tym przypadku nie zawsze muszą wystąpić dolegliwości bólowe.
  • Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej – ból lokalizuje się po bocznej stronie uda w okolicy biodra. Może on utrudniać uprawianie sportu, a nawet chodzenie.
  • Uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego – głównym objawem jest ból w pachwinie, który może się nasilać podczas długiego stania, chodzenia, a nawet przy siedzeniu
  • Urazy oraz wady i choroby wrodzone (np. zbyt płytka panewka stawu biodrowego, cukrzyca, niedoczynność tarczycy)

TERAPIA

W większości przypadków bardzo pomocne okazują się odpowiednio dobrane ćwiczenia, oraz kontrolowanie prawidłowej masy ciała. Świetne rezultaty osiąga się również włączając terapię manualną oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, np. tecar terapia.  Ostatecznie stosuje się leczenie operacyjne. 

 

 

 

Paweł Zagórnik masażysta, terapeuta manualny, trener personalny Właściciel Dotyk Natury Day Spa