Zapisz się do Newslettera:

5 łatwych sposobów na przyspieszenie metabolizmu

1. CIEPŁA WODA Z CYTRYNĄ NA CZCZO

Wspomaga trawienie, wspaniale nawadnia, odkwasza organizm, orzeźwia i z rana pobudza lepiej niż kawa, codziennie wypijaj minimum 2,5l wody – po wypiciu każdej szklani wody tempo metabolizmu wzrasta

2. ROZRUCH PORANNY

Rano wykonaj 5 minutową rozgrzewkę, a następnie intensywne, ulubione 3 – 4 minutowe ćwiczenia. Im bardziej intensywne tym dłużej Twój metabolizm będzie „nakręcony”. Dla osób zdrowych najlepsza opcja to metoda interwałów, czyli 20 sekund z maksymalną prędkością na zmianę z 10 sekundową przerwą. Dodatkowo min. 3 razy w tygodniu popołudniu uprawiaj ulubioną formę rekreacji ruchowej.

3. ŚNIADANIE DO GODZINY OD WSTANIA Z ŁÓŻKA

Udowodniono, że osoby nie jedzące śniadań zjadają przez cały dzień o 20% więcej kcal.

4. NIE GŁODUJ

Jeżeli zjadasz posiłki rzadziej niż co 3 godziny Twój organizm przełącza się na tryb awaryjny. Oszczędza energię bo przyszły kryzysowe czasy.

5. PRZESTAŃ SIĘ STRESOWAĆ

Przewlekły stres powoduje wzrost kortyzolu, który wraz z innymi hormonami mobilizuje glukozę jako źródło energii które planuje wykorzystać. Jest to reakcja obronna naszego organizmu, który nastawia się na ucieczkę lub fizyczną obronę. Tak na prawdę jednak nie uciekamy tylko denerwujemy się „na siedząco” przez co przygotowana porcja energii zostaje z powrotem schowana w wątrobie, mięśniach lub tkance tłuszczowej. Wypoczywaj więc, dbaj o odpowiednią ilość snu oraz oddawanie się ulubionym czynnościom, jedz smacznie i często ale w niewielkich ilościach.

 

 

 

 

Dietetyk, trener fitness, współzałożycielka Dotyk Natury Day Spa mgr Marlena Zagórnik  

 

 

Zdjęcie: Designed by Freepik