Zapisz się do Newslettera:

Fala akustyczna w terapii przeciwbólowej

 

Terapia falami uderzeniowymi to metoda opracowana na początku lat 90 XX wieku wykorzystująca falę mechaniczną. W fizjoterapii ma zastosowanie głównie w celu przyspieszenia regeneracji tkanek po urazach i stymulacji procesów naprawczych oraz w terapii przeciwbólowej w chorobach narządu ruchu.

JAK TO DZIAŁA?

Istotą działania fali uderzeniowej jest wykorzystanie zogniskowanej fali mechanicznej wytwarzanej za pomocą urządzenia pneumatycznego. Przyłożony do ciała aplikator o powierzchni kilku centymetrów kwadratowych przekazuje tkankom drgania mechaniczne. Powstała w tkance fala wywołuje różne zjawiska biofizyczne. Aplikacja odpowiednio dużej energii wywołuje drgania struktur tkankowych.

Efekt zewnętrzny widoczny jest w postaci przekrwienia obszaru poddanego zabiegowi. Na skutek lepszego ukrwienia zwiększa się metabolizm i odżywienie miejsc objętych zbiegiem. Działając na receptory skóry i prioprioreceptory, czyli receptory czucia głębokiego obecne m.in. w mięśniach i informujące o stanie danego mięśnia, napięciu jego włókien, możemy uzyskać efekt przeciwbólowy i zmniejszenie napięcia grup mięśniowych poddanych zabiegowi.

ZASTOSOWANIE KLINICZNE FALI UDERZENIOWEJ

  • ZAPALENIE POWIĘZI PODESZWOWEJ – OSTROGA PIĘTOWA - zazwyczaj wykonuje się trzy zabiegi z tygodniową przerwą między nimi. Terapia pozwala na niemal natychmiastowe noszenie obuwia – co dla osób aktywnych jest dużym atutem.

  • ŁOKNISISTY i ŁOKIEĆ GOLFISTY – stosuje się trzy zabiegi powtarzane co tydzień co przynosi istotne zmniejszenie odczuwania bólu

  • ZWAPNIENIE OKOŁOBARKOWE – 3 – 4 zabiegi w odstępie tygodniowym. Terapia taka daje dobre rezultaty zarówno przeciwbólowe, jak i związane z resorpcją zwapnień (usunięcie skostnienia u ponad 80% pacjentów)

  • KOLANO SKOCZKA, ZAPALENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA – 3 do 5 zabiegów w odstępach 2 – 7 dniowych sprawia, że już w pierwszym tygodniu po zakończeniu terapii odczucia bólowe zostają znacznie zminimalizowane.

Efekty leczenia falą uderzeniową są zazwyczaj odczuwalne dopiero po upływie około 3 miesięcy od zakończenia terapii. Warto również uzupełnić terapię na przykład radiofrekwencją monopolarną, która wpłynie na znaczne przyspieszenie i zwiększenie efektów.

 Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa - mgr Elżebieta Aleksiejuk