Zapisz się do Newslettera:

Falą uderzeniową w ostrogę

Terapia falami uderzeniowymi jest stosunkowo młoda metodą fizykoterapeutyczną, opracowaną na początku lat 90 XX wieku. Fizykoterapeutycznie jest stosowana głównie w celu przyspieszenia regeneracji tkanek po urazach i stymulacji procesów naprawczych oraz w terapii przeciwbólowej w chorobach narządu ruchu. 

Istotą tej terapii jest wykorzystanie zogniskowanej fali mechanicznej wytwarzanej za pomocą urządzenia pneumatycznego. Przyłożony do skóry aplikator przekazuje tkankom drgania mechaniczne. Powstała w tkance fala wywołuje różne zjawiska biofizyczne. Aplikacja odpowiednio dużej energii wywołuje drgania struktur tkankowych. Efekt zewnętrzny działania mechanicznej widoczny jest w postaci przekrwienia w obszarze poddanym zabiegowi. Konsekwencją lepszego ukrwienia jest wzrost metabolizmu i odżywienia miejsc w obszarze zabiegu. Działając na receptory skóry i prioprioreceptory obecne w mięśniach uzyskujemy efekt przeciwbólowy i zmniejszenie napięcia w mięśniach oraz grupach mięśniowych w obszarze zabiegowym.

PRZEBIEG ZABIEGU

Wykonując zabieg fizykoterapeutyczny z zastosowaniem fali uderzeniowej warto podzielić go na dwa etapy. W pierwszym należy opracować miejsca sąsiadujące z miejscem bólu, gdzie tworzą się zmiany chorobowe na skutek oddziaływania pierwotnej przyczyny. W kolejny etapie opracowujemy miejsce bezpośrednio objęte procesem chorobowym.

ILE ZABIEGÓW TRZEBA PRZYJĄĆ? JAKIE SĄ ODCZUCIA?

W zależności od jednostki chorobowej stosuje się 3-5 zabiegów w sesji. Przerwa między zabiegami minimalna to 4 dni, maksymalna 10. Bezpośrednio po zabiegu może się pojawić uczucie bólu, obrzęk lub siniaki w okolicy zabiegowej. Nie należy stosować fali uderzeniowej u osób z zaburzeniem krzepliwości krwi, zakrzepami, chorobami skóry, stanami gorączkowymi lub ogólnoustrojowymi infekcjami zapalnymi i bakteryjnymi, zaburzeniami czucia. 

SKUTECZNA METODA NA WIELE SCHORZEŃ

Natomiast świetnie się sprawdza w leczeniu przeciążenia aparatu mięśniowo - powięziowego, zapalenia kaletek maziowych, zmian zwyrodnieniowych drobnych stawów rąk, stanów pourazowych po zejściu krwiaka, wzmożonego napięcia mięśniowego, trudno gojących się złamań, przewlekłe stany zapalne w obrębie mięśni skutkujące bóle i ograniczeniem ruchomości.

Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk