Zapisz się do Newslettera:

HALUKS / PALUCH KOŚLAWY - Zestaw ćwiczeń

Zmiana jest uważana za chorobę cywilizacyjną, dotykającą w dużej mierze kobiety noszące wysoki obcas i buty z wąskimi czubkami. Jednak badania pokazują, że u blisko 50%osób zmiany te mogą pojawić się przed 20.rokiem życia. Konsekwencją zmian mogą być bóle i dysfunkcje także w obrębie stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa.

HALUKS – CO TO JEST?

Paluch koślawy określany jako haluks, jest deformacją stawu śródstopno - paliczkowego palucha. W przypadłości tej dochodzi do bocznego odchylenia palucha z przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Powoduje to napinanie tkanek miękkich oraz wykształcenie charakterystycznego guza w tym miejscu. Część osób dopatruje się narastania dodatkowej tkanki kostnej na pierwszą kość śródstopia, jednak wg badań naukowych szerokość głowy tej kości jest podobna u osób z haluksem jak i bez. Prawie zawsze zmianie towarzyszy występowanie płaskostopia poprzecznego wraz z dolegliwościami bólowymi po stronie podeszwowej stopy a także może mu towarzyszyć podrażnienie nerwu biegnącego między kośćmi śródstopia. Haluksy występują najczęściej obustronnie, jednak moment wystąpienia tej deformacji na obu stopach może różnić się czasem.

KOŚLAWY PALUCH – DLACZEGO JA?

Co ciekawe u blisko 70% występowanie haluksa wiąże się z występowaniem tej dolegliwości u kogoś z rodziny. Częściej są to kobiety. Inną przyczyną jest uogólniona wiotkość stawów, czyli zwiększony zakres ruchu w stawie na skutek nieprawidłowości w budowie tkanki łącznej,występująca też w innych stawach, np. łokciowym lub kolanowym. Przyczynę może także stanowić przykurcz ścięgna Achillesa, dna moczanowa lub choroby układowe, np. reumatoidalne zapalenie stawów.

CZY HALUKS MOŻNA WYLECZYĆ? ZESTAW ĆWICZEŃ

Ocenia się, że najskuteczniejszą metodą leczenia jest operacja. W przypadku jednak niezbyt znaczącej zmiany możemy pokusić się o zastosowanie odpowiednich ćwiczeń.

  1. Palce stopy opieramy np. o książkę grubość 3-5cm i przesuwamy ją palcami w kierunku pięty.
  2. Stajemy stopą na tej podpórce tak, aby palce i część przyśrodkowa wystawały poza nią i uginamy i prostujemy nogę w kolanie.
  3. Opieramy stopy o ścianę, zwłaszcza ich zewnętrzną krawędź, między wewnętrzną wkładamy szarfę i staramy się wyciągnąć ją dłońmi jednocześnie przytrzymując drugi koniec wewnętrzną krawędzią stóp.
  4. Siedząc staramy się unieść nogę do góry i tak wykręcamy stopę, by obejrzeć jej część podeszwową.

Należy jednak pamiętać, że haluks jest wadą rozwojową, podane ćwiczenia, wkładki, separatory działają wówczas, gdy używa się ich regularnie. Podobnie komfort chodzenia może poprawić odpowiednio zastosowany kinesjotaping. I co bardzo istotne osoby borykające się z tą deformacją muszą pamiętać o kontrolowaniu masy ciała. Im jesteśmy ciężsi, tym trudniej mają nasze stopy.

 

Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk