https://sci-bniecollection.sucofindo.co.id/asset/site/https://sparing.sucofindo.co.id/dapulsa/slot terbaru
Dotyk Natury Day Spa - masaż, kosmetyka, odchudzanie Hajnówka, 20 km od miejscowości Białowieża
Zapisz się do Newslettera:

OBRZEKI W CIĄŻY

Obrzęki u kobiet w ciąży możemy podzielić na fizjologiczne i patologiczne. Te pierwsze to nawet do 80% obrzęków. Są wywołane przez zmiany hormonalne powodujące rozluźnienie tkanek i poszerzenie żył, hiperwolemię i ucisk żył miednicy przez ciężarną macicę. Obrzęki patologiczne pojawiają się w przebiegu stanu przedrzucawkowego. Charakteryzuje je następujący obraz kliniczny: znaczny przyrost masy ciała o więcej niż 1kg/tydzień, ciężkie, uogólnione obrzęki, białkomocz>300g/l, wzrost ciśnienia krwi,  rzucawka, czyli drgania toniczno- kloniczne lub ciężkie powikłania wielonarządowe noszące miano zespołu HELLP.

BEZPIECZNE SPOSOBY NIWELOWANIA OBRZĘKÓW W CIĄŻY

Obrzęki patologiczne są sytuacją zagrażającą życiu kobiety i dziecka. Pewnym rodzajem obrzęku patologicznego może być obrzęk, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry. Może stanowić objaw zakrzepowego zapalenia żył. W tym przypadku również należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Z obrzękami fizjologicznymi możemy pracować. Na ogół sporą ulgę przynosi praca ręcznym masażem limfatycznym.

MANUALNY DRENAŻ LIMFATYCZNY

Najbezpieczniej masaże wprowadzać od II trymestru ciąży. Na ogół obrzęki fizjologiczne pojawiają się w III trymestrze ciąży. Prawidłowe wykonanie manualnego drenażu limfatycznego poprawia przepływ płynów ustrojowych. Drenaż limfatyczny stymuluje wymianę składników przemiany metabolicznej struktur pozanaczyniowych, a przy dodatkowym pobudzeniu układu limfatycznego dochodzi do zwiększenia wydajności układu odpornościowego człowieka. Naczynia limfatyczne, które w bezpośredni sposób podlegają wpływowi masażu znajdują się tuż pod skórą. Mają delikatną strukturę, dlatego ich stymulacja wymaga użycia precyzyjnych, delikatnych, ukierunkowanych i jednocześnie pewnych ruchów. Podczas wykonywania takich ruchów dochodzi do odkształcenia oraz rozciągnięcia drobnych struktur, co wspomaga proces filtracji. Zastosowanie zbyt silnego impulsu nie prowadzi do poprawy przepływu limfy, natomiast może doprowadzić do uszkodzenia włókien, które podtrzymują naczynia limfatyczne. Wykonując ten masaż należy pamiętać o kierunku przepychania limfy. W pierwszej kolejności udrożniamy większe pnie limfatyczne oraz węzły chłonne zlokalizowane bliżej ujścia, a następnie opracować struktury znajdujące się na obwodzie. Poszczególne techniki powinny być wykonane płynnie z zachowaniem odpowiedniej miękkości zapewniającej relaksacyjno- rozluźniający wpływ na mięśniówkę gładką naczyń oraz mięśni szkieletowych.

KOMPRESOTERAPIA PULSACYJNA

Alternatywą drenażu manualnego, a niekiedy także połączeniem tego zabiegu jest kompresoterapia pulsacyjna. Wykorzystuje się w tym celu specjalne aparaty wyposażone w mankiety składające się z kilku komór, które w różnym czasie napełniają się powietrzem i powodują niebolesny ucisk. Wysokość ciśnienia na ogół dobiera się w sposób indywidualny do osoby poddanej zabiegowi.

ICOONE NA OBRZĘKI W CIĄŻY

Inną ewentualnością zadziałania drenującego, a jednocześnie głębokiego relaksu jest praca medycznym urządzeniem o nazwie Icoone. zastosowanie do zabiegu specjalnego stroju zapobiega drażnieniu skóry i zapewnia przyjemny komfort zabiegu.

Działanie przeciwobrzękowe może również wspomóc refleksologia stóp, a także odpowiednio dobrane ćwiczenia, spacery i ogólnie przemyślany wysiłek fizyczny. Warto również pamiętać o odpoczynku, odpowiednim nawadnianiu się, a także odżywianiu, gdzie dużą rolę będą odgrywały warzywa, a mniej soli i słodyczy w diecie.

 

Elżbieta Aleksiejuk - fizjoterapeutka, terapeutka SPA z wieloletnim doświadczeniem 

 

 

Zdjęcie: Designed by freepik